За първи път от началото на почти пет-годишната гражданска война в Сирия, световните сили се споразумяха в Съвета за сигурност на ООН за мирния процес в страната, съобщи АП.
В резолюция, приета с единодушие от 15-те членки на съвета, се казва, че примирието в Сирия трябва да влезе в сила веднага, след като представителите на сирийското правителство и опозицията започнат първите стъпки към политическия преход.
В резолюцията са отразени и усилията на американските и руски представители, които отдавна са в противоречие за бъдещето на Сирия. Според ООН те трябва да намерят общ език и да се обединят около общите интереси на Сирия, дори и все още да не могат да се споразумеят за окончателното й бъдеще.
Сирия трябва да остане единна и светска държава, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
Американският държавен секретар Джон Кери на свой ред каза, че документът изпраща „ясно послание, че е време убийствата в Сирия да спрат.”
„ООН е готова да започне междусирийските преговори с посредничеството на моя специален пратеник Стафана Демистура”, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки Мун.
Приемане на резолюцията идва на фона на нарастващото чувство сред световни сили, че най-важният приоритет в Сирия трябва да бъде побеждаването на екстремистите от ИД, която се възползва от годините на хаос в страната и създаде своя база, от която насърчава терористичните атаки в чужбина.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви пред репортери, че през следващите няколко месеца светът ще разбере дали мирния процес всъщност ще започне. Той призова ключовите сили, включително и основните сирийски съюзници Русия и Иран, за подплатят думите си с действия.
В резолюцията обаче не се споменава нищо за един от най-спорните въпроси - този за бъдещата роля на сирийския президент Башар Асад. Кери отхвърли идеята, че петъчните гласуване и дискусии отлагат вземането на трудни решения по този въпрос.
Съединените щати, техните европейски съюзници, Саудитска Арабия и други арабски страни настояват Асад да си отиде. Въпреки това Кери заяви, че сега "всички" осъзнават как искането Башар Асад да предаде властта всъщност е причината за удължаването на войната.
Той не пропусна да отбележи, че "острите различия" с Асад остават и подчерта, че "Асад е загубил способността ... да обедини страната."
Русия и Иран от своя страна последователно отхвърлят международните призиви за оттеглянето на сирийския президент.
Руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че сирийският народ трябва сам да реши своето бъдеще и това обхваща и бъдещето на сирийския президент.