По отношение на Русия и Путин на Запад сега доминират истерични нотки. Аз наскоро говорих за това, че на Русия трябва да гледаме като на бъдещ съюзник. Ние трябва направим това, защото сме изправени пред много по-голяма заплаха, отколкото от голяма страна с неголямо самочувствие, а именно исляма, имиграцията и разрушаването на свободната национална държава. И в тази борба имаме едни и същи интереси като тези на Русия. Ето защо, ние трябва да намерим начини за сътрудничество с Русия вместо да се тровим един друг. Това пише за датския вестник "Берлингске" Мари Краруп, член на Фолкетинга (датския парламент) и на Датската народна партия, експерт по въпросите на отбраната.
За Мари Краруп е „особено тъжно, че хората не си дават труда да се задълбочат в същността на нещата и да почетат историята на Русия. Както казва Кисинджър, старейшината на световната политика: "Демонизацията на Владимир Путин не е политика за Запада. Това е алиби да нямаме политика "..." Путин е сериозен стратег, а корените на неговата стратегия са в руската история".
Според нея най-лошото е, че „ние рискуваме да се потопим в една война със страна, с която нямаме никакъв интерес да воюваме. В този сценарий, нашия общ враг може да победи без бой...“.
Мари Краруп призовава да се формулира разумна политика по отношение на Русия, която може да гарантира мирното развитие на Европа, в която доминира западната цивилизация.
За съжаление, политиката на НАТО, фокусирана единствено върху Русия и на изискването Русия да се откаже от своето геополитическо мислене и да живее в съответствие със западните норми, пише датският депутат. „Тази работа е толкова безнадеждна, колкото например да заставиш руснаците да се откажат от водката“, твърди Мари Краруп.
Според нея трябва много сериозно да се погледне на страховете на прибалтийците и да им се осигури колкото може повече за надеждна сигурност. „Но не трябва да цялата политика да се провежда под прибалтийски инструкции. Прибалтийците се настрадаха и ненавиждат големия си съсед. Това е същото като с проблемите от историята на датчаните с немците. Ако след Втората световна война ние постъпихме с немците така, както сега НАТО постъпва с Русия, немците никога нямаше да влязат нито в "Плана Маршал", нито в НАТО. Ние винаги осъждахме Германия и немците като лоши, на които не можем да разчитаме. Така, както днес балтийските страни, за съжаление, постъпват по отношение на Русия“, коментира Мари Краруп. „Ако искаме да се избегнем конфликт, ние трябва да се съберем, за да поговорим и прагматично да погледнем начина си на мислене, казва тя. НАТО и Русия трябва да се откажат от мисионерското си мислене, а путинска Русия трябва да уважава своите малки и нервни съседи. Ако сме в състояние да направим това, е възможно да изградим разумни отношения“.