Отидете към основна версия

2 215 7

Brexit означава излизане и от единния европейски пазар

  • brexit-
  • eвропейски пазар-
  • великобритания-
  • тереза мей

Тереза Мей заяви, че след Brexit Великобритания да излезе по-силна, по-сигурна и по-толерантна

Снимка АП/БТА

Великобритания ще продължи да се стреми към "ясно очертани и енергични" търговски отношения с ЕС, но това не означава, че ще остане част от единния европейски пазар. Това заяви британският премиер Тереза Мей, по време на дългоочакваната ѝ реч за Brexit.

Както се очакваше, Мей очерта основните цели на Brexit, обявявайки, че Великобритания ще напусне единния европейски пазар, няма да прави значими вноски към общия бюджет, отказва юрисдикцията на европейските съдилища и ще се стреми към споразумение за свободна търговия и контрол върху имиграцията.

Ние не се стреми към членство в единния европейски пазар, а към "възможно най-свободен" достъп до него", заяви Мей, като допълни: "След като не сме член на единния пазар, няма да бъдем задължени да плащаме. Принципът е ясен — дните, в които Великобритания внася значителни средства в бюджета на ЕС съвсем скоро ще приключат", каза Мей.

Британският премиер обяви, че не желае "частично членство" в Европейския съюз, нито някакъв друг вид отношения, при които страната и "хем е вън, хем е вътре".

"Не желаем да приемем модел, който някои други държави вече използват. Не искаме да запазим част от членството си. Обединеното кралство напълно напуска ЕС. Моя задача е да договоря най-добрите условия за Великобритания", каза още Мей.

Според нея, пълното членство на Великобритания в митническия съюз на ЕС ще попречи на страната да сключва изгодни търговски споразумения.

Тя посочи, че финалното споразумение за излизането на страната от ЕС, ще бъде гласувано в парламента, но отказа да даде обяснение какво би станало, ако парламентът отхвърли уговорената вече сделка.

Британският премиер увери гражданите на ЕС, че те ще продължават да са "добре дошли" в Обединеното кралство, но отсега нататък, контролът над броя пристигащи ще е по-стриктен и ще се упражнява от британското правителство.

В своята реч Мей обяви, че ще "гарантира правата на гражданите на ЕС, които вече живеят във Великобритания".

Тя изтъкна, че британските разузнавателни служби няма да прекратят сътрудничеството си с чуждите разузнавателни агенции, с които работят за опазване на сигурността в Европа.

Тереза Мей завърши речта си с призив към Великобритания да се възползва от възможностите, които Brexit ще им предостави: „Когато бъдещите поколения погледнат назад в този момент, те ще ни съдят не само за решението, което сме взели, но и за това, което сме направили по отношение на това решение. Те ще видят, че ние сме създали едно по-светло бъдеще и ще знаят, че сме построили една по-добра Великобритания."

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: