Отидете към основна версия

3 140 2

ЕС се обедини срещу Великобритания (СНИМКИ)

  • брекзит-
  • ес-
  • великобритания-
  • доналд туск-
  • жан-клод юнкер-
  • тереза мей

60 млрд. евро е предпазлива предварителна оценка за финансовите задължения на Лондон към ЕС, заяви Юнкер 

Снимки: БТА/АР

Лидерите на 27-те страни в ЕС приеха единодушно насоките за преговори с Великобритания за Брекзит, съобщи в Туитър председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от "Ройтерс".

"Насоките са приети единодушно. Твърдият и справедлив мандат за ЕС с 27 страни за преговорите за Брекзит е готов", гласи туитът на Туск, който председателства извънредното заседание на европейските лидери в отсъствието на британската министър-председателката Тереза Мей.

Самите преговори ще започнат скоро след произвеждането на предсрочните парламентарни избори във Великобритания на 8 юни.

Сред основните точки е изискването ЕС да договори условията по организираното излизане на Великобритания от блока, като първо определи как гражданите на Великобритания и ЕС, фирмите и други юридически лица ще бъдат засегнати и как Великобритания ще се отдели от ЕС. ЕС ще обсъжда бъдещите си отношения с Великобритания "само в светлината на постигнатия напредък" по тези въпроси, се казва в стратегията за преговорите, цитирана от ДПА.

Първи приоритет на ЕС ще бъде гарантиране на правата на гражданите на ЕС във Великобритания, съответно правата на британските граждани в страни от ЕС.

Великобритания ще трябва да уреди всякакви финансови задължения, които е поела преди датата на договореното й излизане от ЕС.

Бъдещото местонахождение на агенции и други институции на ЕС, които сега са във Великобритания, ще бъде определено от 27-те страни членки. ЕС ще работи с Великобритания за улесняване на преместването им.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕС не е представил на Великобритания точна сума за финансовите й задължения към блока, тъй като засега има само "предпазлива предварителна оценка", възлизаща на до 60 милиарда евро, съобщи ДПА.

Призовава се за намиране на "гъвкави и новаторски" решения за избягване на установяване на твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия.

Никое бъдещо споразумение между ЕС и Великобритания не може да важи за Гибралтар без съгласието на Испания. Гибралтар е британска територия, над която Испания също има претенции.
ЕС ще се стреми да работи с Великобритания като близък партньор в бъдеще, обаче напускането на ЕС означава, че Великобритания не може да ползва същите права и предимства като страните членки, включително предимствата на единния европейски пазар.

ЕС ще се стреми към "балансирано, амбициозно и широкообхватно" споразумение за свободна търговия с Великобритания, което обаче няма да се равнява на членуване в единния европейски пазар. ЕС ще се стреми към сътрудничество и в други области освен търговията, например сигурността.

"Съхранението на целостта на общия пазар изключва участие на Великобритания в него освен в отделни сектори. Страна, която не членува в ЕС, която не изпълнява задължения наравно със страните членки на ЕС, не може да ползва всички изгоди на общия пазар", се казва в текста на стратегията за преговори по Брекзита, цитиран от ТАСС.

Преговорите за излизането на Великобритания от ЕС трябва да завършат до 29 март 2019 г., когато за Лондон изтича предвиденият в член 50 от Договора от Лисабон срок от две години след официално обявеното намерение на страна членка да излезе от ЕС.

Лидерите на ЕС обещаха да приемат британската провинция Северна Ирландия в съюза, ако гражданите й гласуват на референдум да се обединят с Република Ирландия (Ейре), която е член на ЕС, предаде Ройтерс.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: