Отидете към основна версия

989 0

Лидерите на ЕС се събират в Брюксел

  • среща на върха-
  • меркел-
  • саркози-
  • еврозона

Икономика, енергетика и разширяване сред основните теми на срещата

Държавните и правителствени ръководители на страните-членки на ЕС се събират в Брюксел довечера на поредна кризисна среща, която ще търси решение за спасяване на общата валута и европейския проект като цяло. Обсъждането на плана на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози ще започне на работна вечеря и ще продължи и в петък.

Наред с различията по въпроса какво трябва да бъде направено в Еврозоната, има и разнобой на мнения как точно трябва да бъде направено. Към днешна дата се очертават няколко основни стабилизиращи мерки – в конституциите на страните-членки да влезе „златно правило” за балансирани бюджети; санкциите при свръхдефицит да са автоматични; Еврокомисията да може да налага бюджетни корекции, както и европейския спасителен фонд да има повече пари и повече гъвкавост.

Френският президент Никола Саркози иска това да стане чрез нов договор, или както той го нарича – основаване отново на Европейския съюз. Германският канцлер Ангела Меркел предпочита промени в Лисабонския договор.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой има контрапредложение. Според него, всичко това може да стане далеч по-бързо и лесно с промени в протоколи към договора, за да се избегне дългата процедура на свикване на Конвент и превеждането на референдуми.

Отворена остава и опцията новите фискални правила да залегнат в отделни междуправителствени споразумения.

Въпреки заявленията, че всеки ще е добре дошъл в бъдещия фискален съюз, е ясно, че той се прави само за Еврозоната, и това извежда на дневен ред и другия проблем – Европа на две скорости. 

Европейският съвет ще направи преглед на постигнатия напредък по отношение на енергийната политика на ЕС до 2020 г. Специално внимание ще бъде отделено на прегледа на безопасността и сигурността на ядрените централи.

След дискусиите се предвиждат и разговори за разширяването на ЕС. В края на последния работен ден ще бъде обсъдено и приемането на България и Румъния в Шенген. Конкретни решения не се очакват.  Целта е да се поддържа натиска върху Холандия, която се противопоставя на влизането на двете страни в зоната.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини