Предложенията на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за промени в Лисабонския договор ще имат спорен икономически ефект. Това е мнението на българския евродепутат от Групата на Социалистите и демократите Ивайло Калфин, предаде от Брюксел Геновева Червенакова от Факти.бг.
Европейският съюз е изправен пред два основни проблема - преодоляване на последиците с кризата и справяне с рецесията на европейската икономика. Основната дилема, с която се сблъскват европейските лидери, се състои в противоречието между инструментите за решаване на двата проблема, посочи Калфин. От друга страна, решенията, които трябва да се вземат, имат не само икономическа, но и политическа логика.
Според Калфин, вместо да се затваря ЕС трябва да се отвори и са покани МВФ, който да помогне на европейските икономики да се справят с проблемите си. "МВФ е създаден, за да помага на икономиките на Европа. Всеки, който има интерес да стабилизира Еврозоната, трябва да бъде допуснат. Затварянето на решението не е продуктивно", подчерта той.
Принуждаването на страните-членки да се съобразяват с "фиксирани числа" като показатели за финансова стабилност няма икономическа логика, подчерта евродепутатът. "Икономиката е жив организъм. Пактът за стабилност и растеж беше създаден по германски критерии, а Германия беше първата, която наруши критериите", посочи Ивайло Калфин.
Налагането на автоматични наказания за страните, нарушили правилата, няма да проработи в икономически план. "Няма как да спазваш фиксирани числа и да осигуриш растеж", аргументира се той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА