Евентуален конфликт между Русия и САЩ в кибернетичното пространство може да има фатални последици за целия свят, предупреждава Андрей Крутских, цитиран от в. "Известия". Последният е специален представител на президента Владимир Путин за международното сътрудничество в сферата на информационната сигурност.
Остава актуален въпросът за разработване на двустранно споразумение за предотвратяване на инциденти в киберпространството. Ключовата дума тук е "предотвратяване", изтъква специалистът.
По думите му не всички държави споделят миротворческия подход" на Русия - в опит да бранят правото на силния в дигиталната сфера някои упорито лансират собствената си визия за кибернетичната сигурност, базирана не върху предотвратяване, а върху регулиране на конфликтите.
С други думи, представители на Запада се опитват да представят информационното пространство пред международната общност като още една "оперативна среда", среда за водене на бойни действия, което впрочем вече фигурира в документи на НАТО, твърди Крутских.
Заплахите в тази сфера ощетяват "всички държави независимо от политическите им възгледи", но някои от тях саботират приемането на правила за отговорно поведение в киберпространството - може би защото имат интерес от беззаконията там, посочва представителят на Кремъл.
"На всички международни площадки и форуми Русия и много други страни настойчиво отправят призиви да се договорим, докато още не е твърде късно, а не да измисляме виновници", добавя той пред вестника, цитиран от ТАСС.
"Приказките" за кибернетична заплаха откъм Русия се използват от "някои западни страни и за да протакат приемането на общи правила за поведение, и за да маскират собствените си вътрешнополитически проблеми, военните киберприготовления", твърди още експертът.