Отидете към основна версия

1 613 1

И поляците не искат шистов газ

  • шистов газ-
  • сащ-
  • полша

Полша е страната, която разполага с може би най-големите запаси от шистов газ в Европа. На тях се гледа като на печатница за пари, бизнесът с доставките на газ е много примамлив. Методите на добив обаче са доста спорни, пише „Дойче Веле“.

Кашубей определено не е най-известната област в Полша, нито е най-гъсто населената. Село Мишево, със своите 290 жители, също е било доскоро част от характерната за района селска идилия, но от няколко дни насам от спокойствието няма и следа: навсякъде е пълно с багери, които подготвят площадката за първите сондажи. Калифорнийската фирма "BNK Petrolium" търси край Мишево шистов газ.

Никакви проблеми няма, казва мъж, на чието яке с големи букви пише "Защита на околната среда". Грижите на местните хора са необосновани - твърди той, като не крие, че някои от селяните са протестирали срещу проекта, но това се дължало на недостатъчното познаване на нещата. От "ВNK Petrolium" са организирали специална информационна вечер, на която обяснили как е помислено за всичко и са взети всички мерки замърсената вода да не достигне до почвата.

В Мишево са и двама инженери от калифорнийската фирма, които уверяват, че цялата акция е напълно съобразена с изискванията за опазване на околната среда. Те обаче не правят изявления пред медиите - било фирмена политика.

Сондажите са съпроводени с рискове

Въпреки всички уверения хората от района са доста разколебани. Виолета Засада, която живее на 300 метра от сондажната платформа, казва, че е посетила информационната вечер, целта на която била да бъдат успокоени хората. Но както казал един от местните жители - сондажите са съпроводени с рискове, което признали и от фирмата, заета да извърши проучванията. "Купили сме си тук земя и се занимаваме с екологично земеделие. Имаме собствен кладенец за водата и е разбираемо да сме загрижени", казва Виолета Засада.

Тя съвсем не е единствената, която не прегръща идеята. В северната и източната част на Полша през тази година предстои да се направят 100 сондажа. А източник на хорските страхове е оспорваният начин на добив. Шистовият газ се намира на хиляди метри под земята в скалните пластове. Сондите проникват най-напред отвесно, преди да се разклонят хоризонтално в дълбочина. Така възниква километрична подземна мрежа от канали. Но газът не се отделя от самосебе си. За издигането му до повърхността е необходимо вкарването на обработена с химикали вода в каналите, която може да зарази водоносния хоризонт.

Немалко експерти предупреждават за опасността подземните води да бъдат замърсени от химикалите. Именно поради тази причина в някои държави и региони, като Франция, България или канадската провинция Квебек, добивът на шистов газ е нежелан, казва природозащитникът Марек Крида.

Местните политици да не се месят!

"Този, който е против шистовия газ, тутакси предизвиква подозрения и го изкарват едва ли не агент на Русия. Тази реторика е не толкова насочена срещу еколозите, тъй като много малка част от тях се занимават с шистовия газ, колкото срещу местните политици. Те не би трябвало да задават "излишни" въпроси около това, което се случва в тяхната община, кой е инвеститорът и какви са рисковете", обобщава Крида.

И в Мишево, въпреки протестите, до момента не се е сформирала организирана гражданска инициатива. Все пак току-виж покрай проучванията възникнали и нови работни места. "Селото е бедно и хората биха се зарадвали, ако могат да работят тук, а не чак в съседния град", казва общинската съветничка Халина Добринска.

Калифорнийската фирма се опитва да подхранва точно тези надежди, за да преобръне настроенията в селото. Тя например е раздала на децата сигнални жилетки и им е осигурила водачи по пътя до училище. Те би трябвало да гарантират сигурността на децата при придвижването им до автобусната спирка тогава, когато започнат сондажите и ежедневно през селото започнат да преминават десетки камиони.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини