Русия изразява изненада от решението на Съединените щати да се оттеглят от Съвета на ООН по правата на човека, обвинявайки Вашингтон в "груб цинизъм" и "пренебрегване" на световната организация.
"САЩ отново нанесоха мощен удар върху собствената си репутация в областта на човешките права, като демонстрираха своето незачитане на ООН и нейните органи", коментира говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в Москва.
Тя обвини САЩ, че "упорито отказват да признаят съществуването на сериозни проблеми с правата на човека в собствената им държава, като в същото време се опитват да влияят на Съвета за свои собствени интереси. Налагат специфично американско разбиране за правата на човека в други страни". Като налагат своята идея за човешките права на други, САЩ нарушават "човешките ценности и цивилизованите правила на поведение", смята руският дипломат.
Захарова коментира, че Вашингтон отдавна има двойни стандарти и тяхното оттегляне от Съвета на ООН по правата на човека го доказва. Оттеглянето е "неочаквано" за Москва, въпреки че "прецедентът вече има с ЮНЕСКО", базираният в Париж културен орган на ООН, който Вашингтон напусна през октомври миналата година. "Съветът на ООН по правата на човека е работил ефективно без САЩ в миналото и се надяваме, че ще продължи да го прави", допълва тя.
Вашингтон се оттегли, след като осъди "лицемерието" на Съвета и предполагаемото "безпощадно пристрастие" срещу Израел. Американският посланик в ООН Ники Хейли пристигна във Вашингтон, за да обяви решението заедно с държавния секретар Майк Помпео, предаде News.bg. Преди това, ООН критикува Вашингтон и за отделянето на деца мигранти от техните родители, които търсят убежище след преминаване от Мексико.