Руският опозиционер Алексей Навални съобщи в Тwitter, че му е забранено да напуска страната, предадe ТАСС. Навални е трябвало да излети за Франция, за да чуе в четвъртък решението на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург по негови жалби, но е бил спрян на летището.
"Пристигнах на летището, за да отпътувам за огласяване на решението на Европейския съд по моето дело. На граничния контрол ми взеха паспорта" за извършване на специална проверка", написа Навални. След това служителите на граничния контрол му казали, че съгласно разпореждане на съдебни пристави му е забранено да напуска Русия.
"Има някакво писмо, че ми е забранено да напускам страната, но не се дава обяснение защо", посочва Навални.
Пограничники сообщают, что выезд из России мне закрыт. Есть некое письмо, что выезжать запрещено, но объяснений почему - нет.
— Alexey Navalny (@navalny) 13 ноември 2018 г.
ЕСПЧ трябва да се произнесе по въпроса дали многобройните арести на опозиционера са били политически мотивирани. Това може сериозно да разтревожи Кремъл, който се стреми да маргинализира изявите на най-изявения политически опонент на Владимир Путин.
Aдвокатът на Навални - Иван Жданов публикува копие от разпореждането за забрана за напускане на страната, в което няма дата и не се дават никакви подробности.
3) самое смешное: в основании не вписали дату вынесения решения об ограничении выезда (её нет) и вписали неправильное название органа приставов: УФССП России –такого органа не существует даже. Есть ФССП России. Есть УФССП по субъектам РФ. pic.twitter.com/WVFrcku6kf
— Ivan Zhdanov (@IoannZH) 13 ноември 2018 г.
В миналото две съдебни дела попречиха на Навални да пътува, но забраната бе вдигната през пролетта на миналата година, когато трябваше да замине в Испания за спешно лечение.
Навални, който стана популярен с разследванията си на корупцията в държавната администрация, оглави сериозни антиправителствени протести, които привлякоха хора от целия политически спектър.
Опозиционерът, който заявява, че е "жертва на незаконни арести" и на "произволно лишаване от свобода", безрезултатно оспори тези мерки срещу него пред руски съдилища, преди да сезира ЕСПЧ, внасяйки пет жалби между 2012 и 2014 г.
Заради предишна присъда Навални не беше допуснат да участва в президентските избори през март, което според него е било направено с политически мотиви.