Срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин за подписване на споразумение, с което да се сложи край на търговската война между двете страни, няма да се състои този месец, а най-рано през април, казаха пред Bloomberg запознати с въпроса.
Въпреки твърденията за напредък в преговорите между двете страни, очакваната среща на върха в имението на Тръмп Мар-а-Лаго ще се състои в края на април, ако въобще се състои, според един от източниците. Китай настоява за официално държавно посещение, а не за среща на по-ниско равнище само за подписване на търговско споразумение, посочи източникът.
Екипът на Си отмени планирането на евентуален полет до САЩ след посещение в Европа на китайския президент по-късно този месец, каза друг източник.
Постоянният търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър каза тази седмица, че все още има важни въпроси, които са останали нерешени в преговорите, като няма много признаци за пробив по най-трудните въпроси, включително темата за интелектуалната собственост.
В понеделник говорителката на Белия дом Сара Сандърс каза, че все още не е определена дата за срещата на двамата лидери и за продължаване на преговорите.
Миналата седмица в. The Wall Street Journal писа, че китайските власти са се усъмнили в целесъобразността на осъществяването на срещата между Тръмп и Си Дзинпин, докато не бъде постигнато окончателно споразумение по търговските въпроси между Вашингтон и Пекин.
Китайският президент и Доналд Тръмп се споразумяха през декември в Аржентина за 90-дневно примирие в търговската война, за да дадат време за преговори между двете най-големи световни икономики. Тръмп обяви, че е съгласен от 1 януари да не се вдигат митата от 10 на 25 процента за китайски внос на стойност 200 милиарда долара, както планираше.
Срокът за подписване на споразумение изтече на 1 март, но Тръмп отложи вдигането на митата, докато преговорите вървят успешно и в правилната посока.
Досега САЩ са наложили мита на китайски вносни стоки на стойност 250 милиарда долара, а Пекин отговори с мита върху американски стоки за 110 милиарда долара.