Със заплахите си за нови санкции към Русия САЩ няма да я накарат да промени курса си и да се откаже от поддръжка на законната власт в Каракас. Това е официалната позиция на Москва, изразена в разпространен във вторник коментар на официалния представител на МВнР на РФ Мария Захарова по повод одобрения от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ законопроект за опасност от руско влияние във Венецуела, предава ТАСС.
"Продължава агресивната реторика по адрес на Венецуела, открито се предприемат действия за организирането на държавен преврат в тази страна. Едновременно с това САЩ се опитват да заплашват всички, в това число и Русия, които сътрудничат с нейната законна власт“, отбелязва руският дипломат.
Американският Конгрес разглежда по ускорена процедура законопроект за мерките за въздействие върху участниците в руско-венецуелското взаимодействие, като предполага, че на Москва може да се въздейства със санкции, към които Русия вече се приспособи и на които престана да обръща внимание“.
Захарова е обърнала внимание и на факта, че високопоставени представители на администрацията на САЩ, които не успяха да сменят законната власт във Венецуела, в това число и благодарение на твърдата позиция на Русия в защита на международната право, са заявили, че не е приемливо "враждебни чужди държави да се намесват в работите на Западното полукълбо“.
"Така нагледно се отразява отношението на Вашингтон към Венецуела и всички латиноамерикански държави, на които фактически се отказва правото на суверенитет", констатира официалният представител на МВнР на РФ.
На 25 март Камарата на представителите в Конгреса на САЩ гласува в подкрепа на законопроекта, който задължава Държавния департамент да прецени дали има опасност от руска заплаха във Венецуела, както и за последиците за САЩ и техните съюзници.
"Законът за предотвратяване на руско-венецуелската заплаха" задължава вашингтонската администрация да прецени каква е опасността от придобиване от руска страна на активите на корпорация Citgo, която се занимава с преработка на нефт в САЩ. Основен акционер в нея е венецуелската държавна нефтена компания PDVSA.
Руските специалисти са във Венецуела в строго съответствие с конституцията на републиката и двустранните междуправителствени съглашения за военно-техническо сътрудничество (ВТС), пояснява Захарова по повод заявлението на Главния секретариат на Организацията на американските държави (ОАД), в което се осъжда пристигането във Венецуела на два руски самолета с военнослужещи и товар.
"Не сме изненадани от политически ангажираното изявление на Главния секретариат на ОАД, в което без причина Русия е обвинена за военна интервенция на територията на Венецуела и за нарушаване на венецуелския суверенитет“, отбелязва руският дипломат.
„За съжаление, не за първи път от Главния секретариат на ОАД изказват мнение, което е от компетенциите на държавите, членки на тази регионална организация. Убедени сме, че не е работа на техническия орган да дава указания за независимостта на съответната държава, с кого и как да развива сътрудничество, както и да дава оценка за статута на правителството на Венецуела, което притежава реалната власт (за разлика от самопровъзгласилия се президент Хуан Гуайдо)".
По нейните думи Москва взаимодейства с Каракас в строго съответствие с конституцията на Боливарската република и при пълно уважение на нейните законодателни норми.
"Фактът, че руски специалисти се намират на територията на Венецуела е регулиран от споразумение между правителствата на РФ и Венецуела за ВТС, подписано през май 2001 година и своевременно преминало през необходимите ратификационни процедури и в двете държави. Не е нужно Народното събрание на Венецуела да одобрява допълнителни мерки за развитие на двустранното ВТС, тъй като те се предприемат в рамките на споменатото споразумение".
"От своя страна ние възнамеряваме да продължим да изграждаме конструктивно взаимноизгодно сътрудничество както с Венецуела, която се явява стратегически партньор на Русия, така и с останалите държави от Латинска Америка и Карибския басейн. При това в качеството си на постоянен наблюдател към ОАД Русия е заинтересована да укрепва всестранното взаимодействие с тази регионална структура", обобщава официалният представител на МВнР на РФ.
По-рано вестник El Comercio съобщи, че самолетите Ан-124 и Ил-62 с руски военнослужители и 35 тона товари кацнаха в Каракас. Агенция АР, като се позовава на източник от правителството на Венецуела, заяви, че те пристигат по споразумение в рамките на ВТС. По данни на агенцията руските военнослужещи идват в латиноамериканската държава, за да прегледат наличната техника на въоръжените сили на страната, да обучат венецуелци, които ще я обслужват и да обсъдят стратегически въпроси.