Камарата на общините на британския парламент реши да удължи срока, предвиден за напускане на Европейския съюз. При снощното гласуване 441 депутати подкрепиха поправка за отлагане на Брекзита, 105 бяха против, съобщи Reuters.
Тъй като договореното от премиера Тереза Мей споразумение за напускане на ЕС на два пъти бе отхвърлено от парламента, ЕС даде възможност на Лондон да получи отсрочка и да напусне ЕС не както бе планирано на 29 март, а по-късно - на 22 май, ако сделката бъде одобрена до края на март, или на 12 април, ако тя не бъде одобрена.
Шансовете за приемане на споразумението се увеличиха, след като вчера Мей заяви, че е готова да напусне премиерския пост предсрочно, веднага след Брекзит, ако депутатите консерватори, които са против сделката, все пак я подкрепят. След това изявление 25 депутати евроскептици промениха позицията си и смятат за подкрепят премиера.
Бъдещето на споразумението обаче продължава да е несигурно заради позицията на северноирландските юнионисти, които по принцип подкрепят кабинета на Мей.
Снощи Найджъл Додс, заместник-председателят на Демократичната юнионистка партия, заяви, че тя ще гласува против сделката на Мей и опроверга появилите се преди това медийни съобщения, че депутатите от ДЮП ще се въздържат.
Лидерът на ДЮП Арлийн Фостър също каза, че няма да се подпише под нещо, което вреди на Обединеното кралство и отново подчерта, че сделката на Мей е заплаха за цялостта на страната и ще ограничи възможността ѝ да преговаря за бъдещите ѝ отношения с ЕС.
Мей не се е отказала от надеждата, че договореното от нея споразумение може да мине в парламента. В последен опит да спечели на своя страна опонентите си в собствената си Консервативна партия, вчера тя обеща, че ще се оттегли, ако сделката бъде одобрена и Великобритания напусне съюза.
Миналата седмица ЕС даде възможност да се отложи излизането на Лондон от ЕС и ако до петък споразумението бъде одобрено, Обединеното кралство ще може да напусне съюза на 22 май. Ако ли не - Великобритания има време до 12 април да каже на ЕС какво смята да прави: да излезе без сделка, рискувайки да изпадне в икономически хаос, или да поиска по-дълго отлагане на излизането и да поеме курс към "по-умерен" Брекзит, или дори да остане в блока.
Според опозиционни политици единственият възможен път са предсрочни избори, които да пренаредят парламента и да разбият политическия блокаж.
Тези, които са против Брекзит, не са се отказали от идеята за нов референдум за оставане в ЕС. Засега в парламента няма мнозинство за такъв вариант, но привържениците на нов референдум смятат, че общественото мнение се променя в тяхна полза. Печели подкрепа и така нареченият "ядрен вариант" - просто да се отмени разводът с ЕС.