Отидете към основна версия

4 459 117

Папата призова враждебна България да отвори сърцето си за мигрантите

  • папата-
  • папа франциск-
  • българия-
  • бедна-
  • враждебна-
  • мигрантите

Световните медии за визитата на папата в България

Снимка: БГНЕС

Враждебност към бежанците и негативно отношение към Римокатолическата църква в държавата с най-задълбочаващата се демографска криза и най-ниския стандарт на живот в Европа. Това са акцентите в световните медии при отразяването на посещението на папа Франциск у нас, като някои от статиите са написани в сътрудничество с български журналисти.

Вчера папа Франциск пристигна у нас за двудневно посещение. Той призова България да не затваря сърцето си към мигрантите, които търсят подслон в Европа, за да избягат от войната и мизерията в страните си. "До всички българи, които са запознати с драмата на емиграцията, с цялото ми уважение ви призовавам да не затваряте очите, сърцата и дланите си - в унисон със своите традиции - до тези, които чукат на вратата ви", заяви той, предаде Епицентър.

"Ню Йорк Таймс" пише, че папата е отправил посланието си пред една от "най-враждебните към мигранти" нации на континента, поставяйки се в остра опозиция и с правителството, и с църквата. Те отбелязват, че папата за първи път отправя подобен призив в държава с толкова малък брой католици, която толкова ясно се разграничава от подобни позиции. Хладното посрещане от страна на БПЦ и самотната молитва на папата в катедралния храм "Св. Александър Невски" са водещи в статията на Ню Йорк Таймс. Вестникът помества и интервюта с граждани, които вчера са присъствали на площада, а част от тях изразяват несъгласието си с позицията му по въпросите за бежанците.

"Вашингтон пост" набляга на факта, че "център-дясната проевропейска управляваща коалиция" съдържа три националистически, антимиграционно настроени партии, които предвождат враждебните нагласи на населението. "Правителството призова Европейския съюз да затвори границите си за мигранти и прекъсна достъпа през границата си с Турция с ограда от бодлива тел", пишат от изданието.

Американската медия Ей Би Си също отбеляза призива на папата и коментира задълбочаващата се демографска криза в страната. "Държавата губи населението си по-бързо от всяка друга нация според доклади на Обединените нации. Настоящият брой жители е 7 милиона, но се очаква да спадне на 5,4 млн. до 2050 г. и до 3,9 млн. до края на века", коментират от изданието. Радио "Свободна Европа" посочва, че папата е бил приет "студено" в страната ни и че отношението към Римокатолическата църква у нас е по-скоро негативно.

"Папа Франциск се опита да преодолее напрежението между православния и римокатолическия клонове на християнството, включително и с историческата си среща през февруари 2016 г. с патриарх Кирил, главата на Руската православна църква, в Куба. Въпреки това Светия синод на Българската православна църква отказа всякаква възможност да се помоли заедно с папата", пишат те.

"Дойче веле" също отбеляза посещението на папата у нас с подобен акцент. Те съобщават, че папа Франциск е призовал българите да отворят сърцата и домовете си към "добронамерените мигранти" и да осъзнаят, че бягат от война и бедност, за "да намерят нови възможности или поне безопасност".
"Вашата земя винаги е била мостът между Изтока и Запада", цитират го те, допълвайки, че намеква за бежанската криза, в която милиони хора бягат от война в Близкия изток и северноафриканските държави, за да потърсят подслон в Европа.

Евронюз акцентира върху призива на папа Франциск България и българите да отворят сърцата си към бежанците. Телевизията разказва и за днешното му посещение в бежанския център във "Враждебна". Британското издание Daily Mail отбелязва - "папа Франциск е на първото си посещение в най-бедната държава в Европейския съюз". Сред основните акценти в публикацията на всекидневника е и твърдата политика на България относно мигрантите, която противоречи на възгледите на папата. Франциск неведнъж е подчертавал, че подаването на ръка към уязвимите е морално задължение. Той призовава правителствата да строят мостове, а не стени и да правят всичко възможно, за да посрещнат и интегрират прокудените от военните конфликти и бедността.

В този дух - британското издание напомня, че апостолическото пътуване се случва само три седмици преди изборите за Европейски парламент, в които се очаква националистическите и антимигрантски партии да отбележат сериозен възход. В статията се обръща внимание и на Българската православна църква. Споменава се пренебрегвания от страна на патриаршията официален диалог между православната и католическата църква. Както и отказът от присъствие на Всеправославния събор на остров Крит през 2016 г. Daily Mail добавя още, че Светият синод е заявил своето нежелание да участва в съвместни служения и молитви с папата.

"Край на разделението" - така BBC определя посещението на Папа Франциск в България и Северна Македония. Според британската обществена телевизия визитата e явен знак за желанието на Ватикана да излекува схизмата между Изтока и Запада. Водещите италиански издания също определят апостолическото пътуване като опит за затвърждаване на връзката с православния свят. Отбелязва се, че само преди броени дни Светият отец е разкритикувал крайните националистически убеждения, които пораждат расизъм и антисемитизъм.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини