Отидете към основна версия

1 346 0

Меркомонти след Меркози на върха на ЕС?

  • меркози-
  • франция-
  • германия-
  • фискален пакт-
  • ангела меркел-
  • никола саркози-
  • франсоа оланд

Меркел категорично против плановете на новия френски президент Франсоа Оланд да предоговаря Фискалния пакт

Меркел и Монти. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Никола Саркози не е просто поредният европейски лидер, паднал в жертва на борбата с кризата. Той бе половинката на т.нар. „мотор на Европа“, скрепен с немската му колежка Меркел, който измисли Пакта за финансова стабилност и зададе посоката на възстановяване от кризата. За доминиращото дуо в ЕС бе измислено насмешливото прозвище „Меркози“, чиито страховито – иронични образи вече губят смисъл.

Още преди решителната си победа новият френски президент, наричан от пресата „Г-н Нормален“, се противопостави на Фискалния пакт и заяви, че ще търси ревизия. Социалистът Оланд не е съгласен с намереното на Меркел и Саркози да въведат нов данък върху транзакциите, санкции за страните, които нарушават строгите икономически параметри и таван от 0,5 на структурния дефицит. Той е на мнение, че подкрепеният от 25 страни договори всъщност ще вкара съюза в още по-голяма рецесия.

Ангела Меркел прие загубата на приятеля си, поздрави победителя Оланд и заяви твърдо, че няма как да има промяна на Фисканлия пакт. Тя е убедена, че трябва да се продължи с икономиите и затягането на коланите, а не да се дават пари за скъпи програми за социално подпомагане.

Мнозина анализатори считат, че френско – немското водещо сътрудничество начело на ЕС доста ще се промени, ако в него участват дясната Меркел и левият Оланд.

„Меркози“ повече няма да съществува, но това не пречи на Меркел да се огледа за нов съюзник, позициониран в десния политически спектър. Изборът пада върху италианския премиер Марио Монти. Наскоро се появи информация, че Меркел дори го е харесала за наследник на поста на Жозе Барозу начело на Европейската комисия.

„Европа има нужда от политически кураж и креативност, отколкото милиарди евро“, каза тя, цитирана от „EurActiv“.

Неслучайно наскоро Монти заяви, че Италия би могла да помогне на Германия и Франция да установят ново „равновесие“, ако Оланд спечели изборите.

В. „Уолстрийт Джърнъл“ излезе с интересно заглавие, описващо Монти като „новия римски любовник на Меркел“, и с основен извод – Рим е готов да замени Париж.

Защо пък скоро „Меркомонти“ да не е новият двигател на Стария континент? Закъсалата Италия се чувства изтласкана от „кухнята“ на ЕС, където се вземат важните решения. Но надали ще й е много лесно, ако влезе в немския романс, особено при положение, че така желаните от Рим евробонове ще дойдат към края на списъка с антикризисни мерки и структурни реформи.

Победата на Оланд несъмнено е голямо предизвикателство пред немския антикризисен марж. „Ние в Германия сме на мнение, че фискалният пакт не може да бъде предоговарян. 25 държави го подписаха. Гърция и Португалия го ратифицираха. Ирландия готви референдум. Мисля, че пактът е правилен“, заяви Меркел, цитирана от "Евронюз".

Изборите във Франция и Гърция, довели до сваляне на управляващите ясно показват, че хората не желаят затягането на коланите да продължи. Това, според Ройтерс, означава огромна бездна между политиците и тези, които ги избират.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини