Украинските депутати днес отказаха да приемат оставката на действащото правителство, като отново се опълчиха на новоизбрания президент, предаде AP.
Володимир Зеленски е изправен пред враждебен парламент, доминиран от поддръжници на бившия президент Петро Порошенко, отбелязва агенцията. Президентът свика предсрочни парламентарни избори на 21 юли в опит да вкара повече свои привърженици в парламента и преди извънредния вот депутатите се стараят да блокират усилията на президента да състави по-лоялно правителство.
Върховната рада днес не прие оставката на премиера Володимир Гройсман и запази правителството му, след като миналата седмица отхвърли предложението на Зеленски за поправки в изборното законодателство.
Молбата на премиера за оставка бе подкрепена от 97 депутати при необходими минимум 226. Така правителството ще продължи да изпълнява задълженията си в пълен състав, предаде ТАСС. Преди гласуването Гройсман заяви, че ще приеме всяко решение на парламента "с уважение". "Моето решение за оставка не беше емоционално, а съзнателна позиция - още никога в живота си не съм прехвърлял отговорността на друг", добави той.
След гласуването Гройсман заяви, че е готов да продължи работата си, като отбеляза, че сега положението в страната е сложно. "Например, тази година ни предстои да изплатим 417 милиарда гривни (15,6 млрд. долара) за обслужване на държавния дълг, а това е една трета от бюджета на Украйна", подчерта премиерът. Той обеща да продължи реформите, като подчерта, че промените ще вървят по-бързо, ако парламентарните фракции се обединят и гласуват.
Гройсман обяви решението си да подаде оставка на 20 май, след като новият президент в първата си реч заяви, че правителството трябва да се оттегли. Според конституцията правителството автоматично подава оставка след избирането на нов състав на Върховната рада, а не след избирането на нов президент, така че Зеленски няма законодателни възможности да принуди кабинета да се оттегли преди изборите на 21 юли.