Макар да са минали десетилетия от Чернобилската авария през 1986 година, опасността никак не е отминала. Смъртоносният „слонски крак“ в Чернобил може да предизвика нова експлозия, алармира The Sun.
Повече от тридесет години след аварията, под взривилия се четвърти реактор има високо радиоактивен материал, образувал се след ядрената катастрофа през 1986 година.
Той носи смъртоносна опасност и може да убие човек за минути. Висока над три метра, радиоактивната токсична маса е образувана от подобния на лава материал corium. Зловещата „черна лава“, образувана след експлозията в Чернобил, може да убие човек за 300 секунди.
Експерти смятат, че кръстеният „слонски крак“ материал може би е най-опасният радиоактивен отпадък на нашата планета. Ако материалът попадне в подземните води, то това може да доведе до нова експлозия. Кръстен е така заради приликата си със слонски крак. Руските служби експериментално са стреляли по масата с Калашници, но това е предизвикало едва леки драскотини по повърхността. Успокояващото е, че няма пряка опасност материалът да попадне в почвата заради „саркофага“, изграден около взривилия се реактор до град Припят. Бетонна преграда беше изградена под реактора, за да се избегне най-кошмарният сценарий.