В Русия се състоя траурна церемония за петимата учени, загинали при тайнствена експлозия миналата седмица. Служител от техния научен институт намекна, че те са работили върху създаването на малък ядрен реактор, предаде "Ройтерс".
Властите дават малко информация за взрива, станал по време на експеримент с ракета на платформа в Бяло море, край северното крайбрежие на Русия. Според "Грийнпийс" експлозията е причинила 20-кратно увеличение на радиацията в съседен град.
Ядрени експерти в САЩ изразиха подозрения, че експлозията е станала по време на изпробване на крилата ракета с ядрен двигател, с която президентът Владимир Путин се похвали миналата година. Във видеоинтервю, разпространено късно снощи, служители от института, където са се извършвали изследванията, казаха, че инцидентът е предизвикал 2-кратно увеличение на радиацията, което е траяло само 1 час.
Вячеслав Соловьов от института в закрития град Саров не посочи върху какво точно са работили ядрените експерти, но добави, че институтът разработва ядрени енергийни източници, които могат да служат както за граждански, така и за военни цели. Според него такива разработки се правят в много страни, а американците м.г. също са изпробвали малък ядрен реактор.
Директорът на института Валентин Костюков каза, че петимата учени се опитали да овладеят ситуацията, но не успели да предотвратят инцидента. Той ги нарече "национални герои" и отбеляза, че институтът е предложил посмъртно да им бъдат присъдени държавни награди. "Тези хора бяха елитът на руския Федерален ядрен център и извършваха експеримент в "невероятно трудни условия", каза той.
Руската държавна агенция Росатом, цитирана от РИА Новости, съобщи в събота, че ракетният експеримент се е провеждал на морска платформа и след опита горивото на ракетата се е възпламенило, а това предизвикало взрива. Росатом съобщи и имената на петимата - Алексей Вюшин, Евгений Коратаев, Вячеслав Липшев, Сергей Пичугин и Владислав Яновски. Макар че според властите радиацията се е повишила малко и за кратко, жителите в близкия до мястото на взрива град Северодвинск спешно се запасили с йод, който се използва за намаляване на ефекта от радиацията.