Отидете към основна версия

2 366 25

Честито, Лаура Кьовеши!

  • лаура кьовеши-
  • ес-
  • прокурор-
  • прокуратура-
  • честито

Лаура Кьовеши ще оглави новата Европейска прокуратура

Снимка: БГНЕС/ EPA

Във вторник вечерта (24.09.) Европарламентът (ЕП) и Европейският съвет се споразумяха: бившата ръководителка на Румънската антикорупционна агенция Лаура Кьовеши ще оглави новата Европейска прокуратура. Преговорите за този пост се водеха от пролетта. Преговарящият екип на ЕП подкрепяше от самото начало Кьовеши.

Бъдещата Европейска прокуратура ще заработи най-късно в началото на 2021 година и първоначално ще се занимава само със разследването на злоупотреби с европейски пари. Общо 22 европейски държави са заявили, че ще участват в новата институция. От тях 17 гласуваха в края на миналата седмица в полза на кандидатурата на Кьовеши. Румънската министър-председателка Виорика Дънчила до последно повтаряше, че страната ѝ няма да подкрепи Кьовеши.

Букурещ се страхува от Кьовеши?

За нейните поддръжници в Румъния Лаура Кьовеши е символ на независимото правосъдие. За управляващите в Букурещ обаче тя олицетворява образа на врага. Социалдемократическото правителство в Букурещ положи немалко усилия, за да осуети номинирането ѝ като ръководител на бъдещата Европейска прокуратура. В продължение на години юристката беше острието на борбата срещу корупцията в Румъния. Като ръководителка на антикорупционната агенция в една страна, в която политиката и бизнеса тясно се преплитат, тя си създаде мощни врагове.

Кьовеши обаче не се уплаши - под нейно ръководство бяха започнати съдебни разследвания срещу 14 бивши министри, 43 депутати и сенатори и 260 комунални политици. Сред тях бе и партийният лидер на социалдемократите Ливиу Драгня, който дълго време беше най-влиятелният човек в Румъния. От месец май 2019 Драгня излежава присъда от три и половина години по обвинение за данъчни измами.

Привържениците на Драгня в румънското правителство се опитаха по всякакъв начин да провалят кандидатурата на Лаура Кьовеши за поста европейски главен прокурор. Министърът на правосъдието Тудорел Тоадер изпрати в началото на годината писмо до европейските си колеги, в което обвиняваше Кьовеши в "злоупотреба със служебно положение". Той твърдеше в него, че Кьовеши е сключила "таен и антидемократичен съюз" с румънските тайни служби, който напомнял за годините на комунистическата "Секуритате". Проправителствените медии пък обвиняваха Кьовеши, че е агент на ЦРУ и че била получила милионен подкуп по нелегални канали.

"Аз съм твърдоглава"

Самата Кьовеши казва, че винаги, когато пусне румънската телевизия или разгърне някой румънски вестник, очаква да прочете за себе си "какви ли не мерзости". Тя се характеризира като "твърдоглава". След като бе уволнена от Румънската антикорупционна агенция, тя се раздели с колегите си там с думите: "Корупцията може да бъде победена. Не се отказвайте от борбата!".

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: