Часове след затваряне на изборните бюра, военните в Египет се завърнаха на политическата сцена.
Това стана след края на гласуването за първия държавен глава след свалянето на Хосни Мубарак, коментира АФП.
Управляващият в страната Висш съвет на въоръжените сили обяви, че ще изпълнява функциите на парламент. Изземването на функциите става дни след като по-рано тази седмица Конституционният съд на Египет обяви част от народните представители за нелегитимно избрани.
Решението на съда е удар по ислямистите, които имат господстващи позиции в парламента.
Мюсюлмански братя спечелиха почти половината от 508-те места, а крайно консервативните салафисти - 20 на сто от останалите места.
Мюсюлмански братя в Египет заявиха в нощта срещу понеделник, че техният кандидат за президентския пост в страната Мохамед Морси изпреварва съперника си Ахмед Шафик след преброяване на гласовете в повече от 81% от избирателните секции.
Според говорител на ислямистите, Морси има 10,5 милиона гласа (52,49%) срещу 9,5 милиона (47,5%) за Шафик след преброяване на 20 милиона бюлетина в 10 703 секции от общо 13 хиляди.
Щабът на кандидата за президент на Египет, Ахмед Шафик, отхвърли обявената от Мюсюлмански братя победа на техния кандидат Мохамед Мурси
"Ние я отхвърляме изцяло", заяви пред журналисти представител на кампанията.
От щаба на Шафик дори се похвалиха, че разполагат с резултати, които го поставят начело в преброяването.
Това са първите президентски избори, след падането от власт на Мубарак в началото на 2011 г.
Официалните резултати ще бъдат обявени на 21 юни, припомня АФП.
През последните десетилетия армията беше основен гарант за светския характер на режима в Египет. Отдръпването на висшите генерали от активната политика след свалянето на Мубарак и излизането на преден план на радикалните елементи породи прогнози за нова тенденция в арабския свят. Последните новини от Кайро отново изваждат армията като основен фактор в местния политически живот.
Разпуснатият парламент трябваше да започне работа по нова конституция на страната.