16 Юни, 2012 12:34 939 0

Опашки пред урните в Египет за нов президент

  • египет-
  • мохамед мурси-
  • ахмед шафик
Опашки пред урните в Египет за нов президент - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опашки се вият от сутринта пред урните в Египет на днешния втори тур на президентските избори. Балотажът е между кандидата на „Мюсюлманското братство“ Мохамед Мурси и бившия премиер Ахмед Шафик. Вотът ще е много оспорван, а разликата между двамата претенденти вероятно ще е много ниска, коментират анализатори.

Мурси е излъчен от най-влиятелната в момента политическа партия и се надява да стане първият лидер на Египет, който защита законите на исляма.

Шафик е консервативна фигура и бивш военен шеф, лоялен към режима на сваления диктатор Хосни Мубарак. За мнозина той е олицетворение на статуквото, чието избиране за президент заплашва да обезсмисли революцията. Считан е още за неофициален кандидат на управляващия в момента страната Висш военен съвет, поради което срещу номинацията му имаше протести.

От сутринта в столицата Кайро се вият дълги опашки. Изборният процес зорко се следи от армията.
Изборите се провеждат в атмосфера на несигурност, отбелязва „Евронюз“.

Новата криза бе провокирана от Върховния съд, който призна парламентарните избори за незаконни. Най-многобройната партия в законодателния орган, „Мюсюлманско братство“ предупреди, че крехката демокрация в страната е сериозно застрашена от съдебно решение, посрещнато с изненада от мнозина египтяни.

Така властта се върна в ръцете на Върховния военен съвет, който пое управлението на страната след падането на режима на Хосни Мубарак и обещава до месец да предаде властта на демократично избраните институции.

Свободният вот е нещо непознато за много египтяни, тъй като по времето на Мубарак подобно упражнение бе с предизвестен край. Три седмици продължи предизборната кампания преди първия тур, която накрая завърши с телевизионен дебат в американски стил.

На 1 юли би трябвало Военният съвет, който „надзирава“ насилствения преход, да се оттегли. Генералите запълниха вакуума във властта след падането на Мубарак, но продължаващата им доминация отприщи нови кървави протести в Кайро. Предишният режим бе силно свързан с армията, лоялна на Мубарак, като се очаква и след изборите тя да продължи да има силно присъствие във властта. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА