Европейската комисия увеличава хуманитарната помощ за засегнатите от ескалиращия конфликт в Сирия с 10 млн. евро, обяви ресорният комисар Кристалина Георгиева. Тя посети бежански лагер в Турция, съобщават от информационната служба на комисията.
От началото на кризата в Сирия до момента, Европейската комисия е предоставила помощ в размер на 43 млн. евро. От средствата ще могат да се възползват близо 700 000 души, засегнати от прояви на насилие. Хуманитарните дейности ще осигурят подслон, храна, медицински и здравни материали, питейна вода, подобрена канализационна структура, както и стоки от първа необходимост за домакинството. Държавите — членки на Европейския съюз са предоставили 24,6 млн. евро под формата на хуманитарна помощ.
За 14 месеца кървавият сирийки конфликт взе над 11 000 човешки живота, разруши градове, отприщи бежански вълни и ужаси света с чудовищните масови убийства на жени и деца.
Между 1,5 и 3 милиона души са засегнати от насилието в Сирия, а цялото цивилно население страда от недостиг на храна и гориво. Приблизително над 87 000 души вече са избягали от страната, като техният подслон и закрила се осигуряват от съседните държави, най-вече Турция, Ливан, Йордания и Ирак. Над една трета от бягащите от насилието в Сирия намериха убежище в Турция.
Комисар Георгиева обяви допълнителната помощ в Килис, където се срещна с сирийски граждани, принудени да напуснат страната си.
„В това време на отчаяние мислено съм с всички тези хора, които страдат неизмеримо в резултат на безразборното насилие в Сирия. Изгледите са за продължителна гражданска война и очаквам мащабът на хуманитарните предизвикателства да се увеличи драматично“, заяви българският еврокомисар.
„Ще продължим да подкрепяме невинните жертви на насилието и днес повтарям призива си към всички страни в сраженията да пощадят човешкия живот, да зачитат правата на човека и да осигурят закрила и помощ на тези, които се опитват да предоставят помощ за облекчаване на положението на най-уязвимите“, заяви още тя.
Междувременно продължават преговорите на ниво Съвет за сигурност на ООН как точно международната общност да се намеси в Сирия.
Вчера Барак Обама и Владимир Путин излязоха с обща декларация по повод на размирна Сирия. Призивът им е за незабавен край на насилието в страната, чието бъдеще трябвало да се определи от собствения й народ. И САЩ, и Русия смятат за неприемливо свалянето от власт на правителството чрез външен натиск, стана ясно от думите на двамата лидери.
Това не спира слуховете, че Вашингтон крои как да удари Дамаск с помощта на бунтовническата опозиция, докато Русия праща бойни хеликоптери на режима.
"Посещението на комисар Георгиева на турската границата със Сирия се провежда в Световния ден на бежанците. „Този ден съм рамо до рамо със сирийците, но не мога да забравя мъжете, жените и децата по целия свят, които не по своя вина се намират далеч от домовете си, гладни и уплашени. От Мианмар до Конго, тези от нас, които имат шанса да живеят в условия на комфорт и сигурност, имат само бегла представа за съдбата на бежанците. Нека помислим за щедростта на страни като Йемен, която е приютила стотици хиляди африкански бежанци, въпреки че все още е една от най-бедните страни в света, самата тя с тежки хуманитарни нужди", заяви още Георгиева.