Въоръжени мъже щурмуваха сградата на сирийска телевизия, известна с близостта си до правителството и режима на Башар Асад. Седем души, журналисти и охранители, са загинали до момента в атаката срещу Ikhbariya TV, предаде Би Би Си.
Взривено е помещението на новинарския отдел, твърди държавната агенция Сана. Сирийската държавна телевизия пък излъчи кадри с разрушени и горящи сгради. Централата на ТВ канала е в град Друша, който се намира само на 20 км от столицата Дамаск.
По-рано днес президентът Башар Асад обяви, че Сирия е в „реално състояние на война“, както и че американското разузнаване предричало дълга и продължителна борба.
Подобна информация се появи в израелски медии преди дни – че Вашингтон и въоръжената опозицията уточнявали обектите на режима, които трябва да бъдат ударени, и оръжията, които трябва да бъдат доставени на съпротивата.
„Западът само взима и никога не дава. Това се доказа навсякъде“, заяви Асад, заклеймявайки държавите, които искат той да сдаде лидерския пост, държан от династията му в продължение на 40 години.
Ройтерс се позова на източници от разузнаването, според които взимащият решенията тесен кръг около Асад е много лоялен и сплотен към лидера си. От това следва изводът за упорита и дълга битка с опозицията.
Вчера имаше очевиден пробив в това отношение, след като трима сирийски висши военни избягаха в Турция. Самолет на Анкара бе свален от сирийската армия, което изостри вниманието към евентуален военен конфликт между двете съседни страни.
Преди две седмици Комисариатът по правата на човека към ООН обяви, че размирна Сирия е в състояние на гражданска война. За 14 месеца мирните протести за повече демокрация прераснаха в кървави престрелки, опустошавайки градове, отприщвайки бежански вълни и убивайки над 11 000 души.
Днешната атака идва след ожесточени сблъсъци в предградията на столицата Дамаск, описвани от бунтовническата опозицията като „най-свирепите“ до момента. Битката се разиграла близо до лоялната на Асад Републиканска гвардия, ръководена от брат му и известна с жестокостите си.
Междувременно продължават преговорите на ниво Съвет за сигурност на ООН как точно международната общност да се намеси в Сирия. Безплодните усилия на международната организация не стигат нищо друго, освен заклеймяване - за убийствата на деца и жени в Хула, за употребата на деца от двете страни на барикадата, за провалянето на мирния план на Кофи Анан, удържал на огъня едва един ден (12 април).
По-рано Барак Обама и Владимир Путин излязоха с обща декларация по повод на размирна Сирия. Призивът им е за незабавен край на насилието в страната, чието бъдеще трябвало да се определи от собствения й народ. И САЩ, и Русия смятат за неприемливо свалянето от власт на правителството чрез външен натиск, стана ясно от думите на двамата лидери.
Това не спира слуховете, че Вашингтон крои как да удари Дамаск с помощта на бунтовническата опозиция, докато Русия праща бойни хеликоптери на режима.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Шопа
12:08 27.06.2012
2 Фичов
13:14 27.06.2012
3 Акага
13:20 27.06.2012
4 някой
13:23 27.06.2012
5 llm
10:57 28.06.2012