Унгарският парламент прие спорния закон, който позволява държавата да се меси в управлението на театрите. Законът предизвика протести сред артистичните среди и критики, че това е поредният удар срещу независими институции в страната.
С новоприетия закон финансирането на театрите става условно и те трябва да подпишат договор, с който позволяват правителството да играе роля в управлението и да назначава директор. 115 депутати от 199-местния унгарски парламент, доминиран от управляващата партия Фидес, гласуваха за законопроекта, против бяха 53-ма. На парламентарното заседание няколко опозиционни депутати носеха черни театрални маски в знак на протест, предаде БНР.
Законът предвижда още създаването на Национален културен съвет, оглавяван от човек, назначен от управляващите. Задачата на Съвета ще бъде да координира развитието и финансирането на 17 културни институции, в това число държавната опера и националния театър.
Над 5 хиляди души, сред тях известни директори на театри, както и наскоро избраният кмет на Будапеща - либералът Гергей Крачон, излязоха на протест срещу законопроекта в началото на седмицата, а почти 50 хиляди подписаха петиция в знак на протест. Аргументите на правителството на премиера Виктор Орбан са, че реформата е необходима след скандал за сексуален тормоз в един от най-известните столични театри.