Заплахите на САЩ към Иран не водят до промени в политиката на Близкия Изток в Техеран. Заплахите и военните акции не промениха нищо. Не трябва да се прави така, все едно проведената смяна на режима в Техеран автоматично е подобрила ситуацията“, каза германският министър на външните работи Хайко Маас в интервю за вестник Bild am Sonntag и допълни, че : „ЕС разчита на дипломацията, а не на ескалацията“.
Германският дипломат е „за“ съвместен цялостен план за действие относно иранската ядрена програма. „Без споразумението за Иран, Иран можеше да разполага с атомна бомба. Ние сме длъжна да възпрепятстваме това“, каза Маас.
Бъдещето на ядрената сделка се оказа под въпрос след едностранното излизане на САЩ от нея на 8 май 2018 г. и последвалото въвеждане на санкции срещу Техеран по отношение експорта на петрол. Според Техеран, другите участници от споразумението, предимно европейски, не изпълняват изцяло задълженията си в икономическата част на споразумението, поради което сделката в сегашния си вариант няма смисъл. Във връзка с това Иран пристъпи към поетапно спиране изпълнението на задълженията си поети чрез споразумението, а именно в частта за обогатения уран и изследователската дейност, като заяви, че ще завърши този процес в началото на януари. На 14 януари Великобритания, Германия и Франция съобщиха, че в резултат на действията на Иран не им остава нищо друго освен да задействат механизъм за решаване на спора на база спогодбата.