Словашката опозиционна партия "Обикновени хора и независими личности" (ОЛАНО) води на вчерашните парламентарни избори, показаха частичните резултати, след като избирателите наказаха управляващата левоцентристка "Смер", която доминираше в политическия живот на страната повече от десетилетие, предаде Ройтерс.
"Обикновените хора" - политически аморфно движение, фокусирано върху борбата с корупцията, печели 23,7% от вота при преброени бюлетини от една трета от изборните секции, пред "Смер" с 20,6%.
Екзитпол за телевизия "Маркиза" показа, че добрите резултати и на други либерални и консервативни партии ще дадат на ОЛАНО силна позиция да води преговори за съставяне на ново десноцентристко правителство.
Лидерът на ОЛАНО Игор Матович обеща да изчисти политиката - амбицията, синтезирана в слогана на неговата партия: "Да победим мафията заедно".
"Надявам се, че резултатите (от екзитпола) ще се окажат точни и при другите демократични опозиционни партии и ще можем да сформираме добро правителство, Словакия ще може да въздъхне с надежда, а законът ще важи за всички, не само за онези, които имат правилните номера в телефоните си", каза Матович след публикуването на екзитпола.
46-годишният Матович заяви пред Ройтерс миналата седмица, че иска да бъде помирителен глас към ЕС в рамките на Вишеградската група.
Бившият собственик на регионални вестници и депутат от 2010 г. се определя като социален консерватор и икономически либерал. В Европейския парламент ОЛАНО принадлежи към Европейската народна партия (ЕНП).
Според екзитпола Смер е на път да отбележи най-лошия си резултат от 2002 г., а съюзниците ѝ - националистите и партията на унгарското малцинство няма да влязат в парламента. Прогнозите, че крайнодясната Народна партия ще отбележи голям успех, не се потвърждават и според частичните резултати тя печели под 9%, отбелязва Ройтерс.
Преднината на ОЛАНО пред социалдемократите според наблюдателите ще се увеличи, когато завърши преброяването на гласовете от големите градове и столицата, където левите имат по-малко привърженици, отколкото в малките населени места.