България ще поиска допълнителна финансова помощ от ЕС заради ситуацията с мигрантите по границата с Турция, съобщи в Брюксел вътрешният министър Младен Маринов.
Той заяви това преди началото на днешното извънредно заседание на министрите на вътрешните работи на ЕС в Брюксел, посветено на кризата с бежанците по границата с Турция.
Маринов не уточни сумата, която страната ни ще поиска и допълни, че засега не се налага изпращане на още служители от европейската гранична служба Фронтекс у нас.
„Трябва да бъде помогнато и на България, тъй като ако в момента нямаме точно такава криза, каквато е в Гърция, това не е изключено да се случи, така че ние трябва да се подготвим, когато няма криза“, каза Маринов.
Той не смята, че страната ни се нуждае от допълнително подкрепление по границите в момента:
„На този етап няма да искаме присъствие на повече служители от Фронтекс, но аз ще предложа да бъдат отпуснати средства, които касаят окомплектоването на личния състав, средства за командировки“.
Вътрешният министър определи ситуацията по границата ни като „без съществена промяна през последните месеци“ и с единични опити за нелегално преминаване“. Той увери, че са предприети всички мерки за адекватна реакция, ако тя се усложни.
Еврокомисията предлага на Гърция да бъдат отпуснати 700 млн. евро, от които 350 млн. незабавно за увеличаване капацитета на прием, доброволно завръщане и необходими процедури за здравето и сигурността.
На влизане в Съвета министърът на вътрешните работи Кристоф Кастанер припомни, че инициативата за свикването на заседанието е на Франция и изтъкна мотивите за това:
„Това е преди всичко послание на солидарност с Гърция, която се сблъсква със значителен миграционен приток, но също така и особено безпокойство, свързано с това явление. Също така и на солидарност с Кипър и България, които могат да бъдат засегнати от международните дискусии, които Турция води в момента“.
Кастанер подчерта, че Съветът ще отправи и категорично послание към Турция да спазва споразумението за бежанците с Европейския съюз.