6 Март, 2020 06:30 1 877 14

Европа и бежанците: събитията от 2015 не бива да се повтарят

  • ес-
  • бежанци-
  • мигранти-
  • ангела меркел

Едно е ясно: европейците не искат повече мигранти

Европа и бежанците: събитията от 2015 не бива да се повтарят - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На гръцко-турската граница са се струпали хиляди мигранти. Всички те искат да стигнат до ЕС. През 2015 това бе възможно - защото Германия отвори вратите си. Но не и днес. Какво се промени? Анализ на Бернд Ригерт.

"Ще се справим!" Всички помнят тези думи, изречени от Ангела Меркел през август 2015, когато броят на бежанците в Европа започна да се покачва. Малко след това, на 4 септември, Германия отвори вратите си за тях. В продължение на няколко седмици бежанци от войната в Сирия и хора, търсещи убежище поради различни причини, можеха да влизат в страната през Унгария и Австрия. Мнозина тогава критикуваха решението на канцлерката. Те твърдяха, че така през Балканския маршрут минават множество нерегистрирани хора. "Ако сега трябва да започнем да се извиняваме за това, че в една бедствена ситуация сме постъпили човешки, значи това не е моята страна" - така отговори Меркел на критиците тогава.

Днес тонът е различен: лайтмотивът на правителството в Берлин е, че събитията от 2015 година не трябва да се повтарят. Тогава близо 900 000 мигранти и бежанци пристигнаха в Централна Европа. Според Меркел, хилядите мигранти на турско-гръцката граница се намират в задънена улица. Явно канцлерката смята, че сегашното положение далеч не е като "бедствената ситуация" от лятото на 2015 година, когато хиляди бяха затворени на гарата в Будапеща.

2015 и 2020: прилики и разлики

Днес ЕС залага много по-силно на защитата на външните граници. Нещо, за което държавни и правителствени лидери настояваха многократно. На среща на върха през юни 2018 година отбраната и изолацията бяха посочени като приоритети на общата миграционна политика. Затова и затварянето на границите на Гърция сега е обяснимо. Според председателя на групата на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер използването на сълзотворен газ е оправдано. "Външните граници трябва да се пазят", каза той пред германската обществено-правна телевизия ARD. Според него, когато бежанците хвърлят камъни, използването на сълзотворен газ е оправдано. Вебер смята, че като цяло вина за ситуацията носи турският президент Ердоган, защото е закарал хора с автобуси на границата.

Тук откриваме паралел със събитията от 2015 година. Тогава унгарският премиер Виктор Орбан изпрати мигранти с автобуси на границата с Австрия и така постави под натиск Виена и Берлин. През 2020 нещо подобно прави и турският президент: и той използва мигрантите като средство за политически натиск. Отговорът на отсрещната страна обаче вече е друг: контролът върху границите ще бъде запазен, те няма да бъдат отворени. Гръцкото правителство изключва възможността да осигури закрила или да предостави статут. Същевременно върховният комисар на ООН за бежанците критикува остро тази позиция и подчертава, че това представлява нарушение на съответните конвенции и на европейското право.

Истинско решение така и не бе намерено

През лятото на 2015 година страните-членки на ЕС с мнозинство решиха кандидатстващите за убежище временно да бъдат разпределяни в държавите на квотен принцип. Това решение така и не беше приложено на практика. Унгария и още три държави гласуваха против него. Днес, пет години по-късно, повечето еврочленки смятат, че квотното разпределение, за което настояват едни от най-засегнатите държави - Гърция и Италия, е неприемливо.

Още през лятото на 2015 година се говореше за нуждата от реформиране на "Дъблинския регламент". В основата си той постановява, че първата държава, в която мигрантите стъпят, отговаря за процедурата по получаване на статут и евентуалната екстрадиция. Преди пет години Меркел смяташе този регламент за отживелица. Днес обаче съществена промяна няма. Някои точки от "Дъблинския регламент" бяха прецизирани, но същината му се запази.

Така за всички онези, които пристигат в Гърция, независимо дали по земя или по вода, отговаря единствено и само Гърция. Актуалната ситуация изправя Гърция пред огромни трудности. Но въпреки това и дума не става за това мигрантите да бъдат разпределени в други държави на ЕС.

"Това не е гръцки, а европейски проблем", казва председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която тези дни посети Гърция. На фона на политиката, водена от ЕС през последните пет години, това изказване е изпразнено от съдържание.

Едно е ясно: европейците не искат мигранти

"Трябва да приемем, че хората не искат нови бежанци и мигранти. Това е тъжно, но истина", заяви високопоставен германски политик в Брюксел преди години. Именно това доказва и ръстът в подкрепата за десните и популистките партии в Европа през последните години.

През последните пет години ЕС се опита да разработи различни модели за намиране на решения по бежанските проблеми - включително екстрадирането в Северна Африка и изграждането на бежански центрове по европейските пристанища. Нито един от тях обаче не беше приложен напълно. Осъществи се единствено сделката с Турция: срещу шест милиарда евро и други отстъпки Анкара се съгласи да приема обратно мигранти. Тази концепция функционираше добре от гледна точка на ЕС. Поне до миналата седмица. Какво ще се случи обаче сега, след като турският президент Ердоган реши повече да не спазва споразумението?

Днес се търсят решения - както през лятото на 2015 година, когато покрай натиска от Унгария и молбите на Австрия канцлерката Ангела Меркел се съгласи да отвори вратите на Германия за мигрантите.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    15 0 Отговор
    откъде дошли там си отишли без покана на гости се не ходи

    Коментиран от #3

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Форте

    1 20 Отговор

    До коментар #1 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":

    Ей как бързо забравят гладните. Едно време от комунизма хората с риск за живота си от хубаво ли бягали. Или пък 90 години, пак през канали, чрез трафиканти, българите бягаха на в Европа, тогава някой беше ги поканил в Европа ли? Въшката като се наяде излизала на челото и вашата работа е такава. Ердоган затова казва на византийците, че забравиха времето, когато те бяха бежанци в Сирия ПФУУУ

    Коментиран от #5, #6, #7, #8

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Сливи за смет

    20 0 Отговор

    До коментар #3 от "Форте":

    Иди в някоя гаджалска държава и се наяждай до насита като въшка на чело, дръж се както те го правят тука и гледай на каква толерантност ще се наслаждаваш. Или си перко, или либерастен трол.
  • 6 Между гладни

    15 0 Отговор

    До коментар #3 от "Форте":

    И нагли правиш ли разлика?? Тези уж бежанци искат да променят нашият начин на живот и нямат място в Европа.
  • 7 АУУУУУ

    14 0 Отговор

    До коментар #3 от "Форте":

    Вместо да пишеш ЛИБЕРАЛНИ ГЛУПОСТИ ПОКАЖИ КОЛКО НЕЩАСТНИ БЕЖАНЦИ СИ ПОКАНИЛ ДА ЖИВЕЯТ В КЪШАТА ТИ !!!! После имаш право да съдиш !
  • 8 Рашка с чашка

    13 0 Отговор

    До коментар #3 от "Форте":

    Тези 90 % мъже за които Ердоган каза че бягат от Сирия са афганистанци, иракчани, пакистанци, сомалийци, алжирци и какви ли не. Щом султана казва че идват от Сирия въпроса е какво са правили там. Аз лично се сещам.
  • 9 боцмана

    6 0 Отговор
    Така , че граничарите от Гърция , бъдете по точни.
  • 10 NikNay

    11 0 Отговор
    И нито дума за похвалното адекватно поведение на Унгария в лицето на Орбан .
    Яко лицемерие от страна на DW
  • 11 Европа каза на гърците

    2 0 Отговор
    Оправяйте се. Ето ви тези 700 млн и правете каквото искате. Същото каквото казаха и на Турция преди 4 години.
  • 12 простичко казано

    14 0 Отговор
    Погледнете внимателно снимките от поругания,разрушен,обърнат с главата надолу параклис "Св Георги" на о. Лесбос и тогава ми говорете за права на мигрантите-мюсулмани!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 13 Матей

    2 0 Отговор
    И така,как ги набира своите еничери Ердоган няма как да разберем.Първо да отхвърлим твърдението,че са бежанци-сирийци.После се пита как така бързо се озоваха от Идлиб до гръцката граница.Какъв шантав авантюрист трябва да е някой за да се вдигне от другия край на света и да прави такива ексцесии.Това са школовани разбойници,те знаят какво им предстои и никак не изглеждат смутени.Ердоган ги използва като средство за терор,а тия са терористи и ако в най-скоро време ЕС не обърне дебелия край,ще има невиждани сеири.
  • 14 робин от Крузо

    0 1 Отговор
    Няма да припомням могрантската криза от 2015, както няма да припомням как започна мирният протест срещу режима на Асад, прераснал в гражданска война. Исторически факт е обаче, че заради глупоста и амбицията на същият Башар Асад, започна една кръвопролитна братоубийствена война в Сирия. В хода на тези събития, стотици хиляди бяха избити, близо два милиона напуснаха страната, бяха сринати до основи градове, исторически архитектурни паметници и ... и...! Естествено и великите сили както Русия така и САЩ се вклшчиха, като „миролюбци“ разпалвайки още повече огъня, защитавайки собствените си интереси. Последната година официално и активно и Турция се намеси във военния театър в Сирия, защото Ердоган видя възможност да си разчистиш сметките с опозиционерите кюрди.
    Години наред бежанци от целия регион (и не само) благодарение на войната в Сирия бягат в ЕС. Хитреца Ердоган видя възможност с това да си докара слава и малко пари, направи се на велик управник, но започна да снове между НАТО и Русия и да изнудва (като шанто...ка) ЕС за повече пари.
    Проблема си е на Турция, те сами трябва да го решат след като са приели тези бежанци!
    Поздрави от Isla Robinson Crusoe.