Полицията задържа 15 души за участие в инцидент пред парламента на Сърбия в Белград, съобщи днес вътрешния министър Небойша Стефанович и добави, че те скоро ще бъдат предадени на правосъдието, за да бъдат наказани за нарушенията.
„Днешната физическа атака на Бошко Обрадович и привърженици на „Съюз за Сърбия“ срещу депутати и други хора, опитали се да влязат в Скупщината смята за чист фашизъм“, каза той в изявление, цитирано от сръбски медии.
По думите му физическо разчистване на сметките с тормоз, бутане, заплахи с бой срещу хора, които мислят различно не бива да се позволява в страната.
Днес преди обед лидерът на опозиционното движение „Двери“ Бошко Обрадович и негови депутати и симпатизанти блокираха стълбите на входа на Скупщината на Сърбия.
Те носеха плакати с надписи „Долу правителството“, „Дали корованирусът зависи от изборите“, „Не може да има Гергьовден, а избори може“, носели знамена на Сърбия и партийни знаци и скандирали, че президентът на Сърбия е предал Косово.
В един момент се стигна и до сблъсък между Обрадович и министъра на здравеопазването Златибор Лончар, който пристигал за заседание на парламента малко преди 10 ч. месно време, както и до други сблъсъци.
При пристигането на Лончар в Скупщината Бошко Обрадович започна да го освирква в непосредствена близост. Полицаи стояха между двамата, за да не се стигне до по-тежък сблъсък, а след това ескортираха Лончар до страничния вход на парламента.
По-късно председателката на Скупщината Мая Гойкович показа на пресконференция скъсаното сако на депутата Марян Ристевич и каза, че той има рани, намира се медицински център, а на носената от него маска има кръв. Вербални и физически атаки имаше и срещу други депутати.
В сръбския парламент днес се обсъждат промени в закона за избор на депутати и за местните избори.
След сцената на входа на Скупщината Бошко Обрадович призова сърбите на протест утре от 7 вечерта: „Днес сме тук, за да можем като народни представители и с подкрепата на разтревожените граждани да покажем, че се бунтуваме срещу тази ненормална власт. Защото вече прекалиха“.
Президентът Александър Вучич нарече инцидента пред „фашистко вилнеене на Бошко Обрадович и Съюз за Сърбия“.
В Сърбия трябваше да се проведат парламентарни избори на 26 април, но заради коронавируса бяха отложени за 21 юни. В началото на тази седмица Европейският съюз изрази загриженост от политическата поляризация в страната преди вота.