Отидете към основна версия

2 562 40

Защо талибаните са удобен съюзник на Кремъл?

  • русия-
  • сащ-
  • талибани-
  • афганистан

Русия се стреми да укрепи позициите си в Афганистан, залагайки на талибаните

Информацията, че Русия е осигурявала подкрепа на талибаните в Афганистан, насочена към унищожаване на коалиционните войски, ръководени от САЩ, се потвърждава от определени факти и ползи за взаимодействие и сътрудничество между талибаните и Кремъл. Междувременно, съвместната работа е имала както политически, така и военен аспект, който не се е ограничавал до снабдяването с оръжие, а най-вероятно е включвал и тактическо ниво на планиране на операциите. Сътрудничеството е активно от близо 4 години, предаде IGTDS (Institue for global threats and democracies studies).

Според NYT, американските разузнавачи са стигнали до заключението, че руското военно разузнаване тайно е предлагало премии на свързани с талибаните бойци за убийството на американски войници в Афганистан.

Изданието твърди, че елитното подразделение на ГРУ - 29155, което се занимава с дестабилизирането на Европа и Запада посредством саботажи и нападения, е замесено в плащането на премии. Казва се, че ислямистки бойци, които са тясно свързани със специалните руски разузнавачи, са получавали парични награди за убийството на американския войници, като информацията се базира на разпитите на заловени талибани. 

През ноември 2019-а IGTDS подчерта тесните връзки между талибаните и Русия, изразяващи се в продажбите на оръжие. Според института, финансирането за атаки срещу коалиционните сили от страна на Кремъл е започнало към края на 2018-а. По този начин Москва най-вероятно се стреми да допринесе за загубите на САЩ в Афганистан, поставяйки Вашингтон в позиция, подобна на тази на СССР през 80-те. Това би довело до нарастването на броя на починалите американски войници, което на свой ред ще предизвика вълна от недоволство в Америка, която пък може да стане причина за пълно изтегляне на войските от страната. Освен това Москва вярва, че този сценарий би попречил на САЩ да участва в други военни операции по света.

Не е ясно как се е осъществявала връзката между руснаците и талибаните, но, според доклади, през 2017-а руски тактически групи са били забелязани в територии, контролирани от талибаните. 

Все пак, задачата на разузнавачите от ГРУ може да не е била само да подпомагат развитието на операциите срещу коалиционните сили и афганистанското правителство. Те може също така да са и изучавали особеностите на военните бойни тактики на САЩ.

Русия се стреми да укрепи позициите си в Афганистан, залагайки на талибаните като политическа основа на страната. Този избор позволява на Кремъл да получи съюзник, като отношенията му с него се основават на общи ценности и не засягат въпросите на демокрацията, свободите и върховенството на международното право. По този начин Москва може да намери общ език с талибаните, използвайки прагматичните категории на взаимни услуги.

Руснаците усилват политически, икономически и пропагандни дейности, за да подобрят имиджа си и да възстановят своето влияние на фона на всеобхватната корупция, която пречи на напредъка в Афганистан.

През 2017-а сенаторът Джон Маккейн заяви, че Москва подкрепя ислямското военно движение, за да подкопае усилията на САЩ в Афганистан.

Съюзът с талибаните дава възможност на Русия да получи местни въоръжени сили, които биха могли да бъдат използвани за оказване на натиск и влияние върху страните в региона. Дърпайки конците на ислямското военно движение, Кремъл ще може да контролира постсъветските страни в Централна Азия, използвайки страха от нахлуването им. Това отваря пътя за засилване на оръжейния износ на Русия към тези страни, както и за бързото разполагане на войски там.

Чрез подпомагането на идването на власт на талибаните Кремъл цели да попречи на Афганистан да се сближи със Запада, запазвайки зависимостта от Москва. Този ход е в съответствие и с конфронтационния модел на Русия от епохата на студената война, който Владимир Путин възобнови. Външната политика, която той разбира, се свежда до необходимостта от външен враг, който да даде възможност за консолидиране на руското общество около правителството, както и да поеме отговорността за провалите във вътрешната социална и икономическа политика.

Кремъл също вярва, че засилването на ръката на Москва, подкрепяйки талибаните, както и прогонването на Съединените щати е реванш за загубата на Войната в Афганистан, продължила от 1979-а до 1989-а. 
 

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: