Руският опозиционен политик Алексей Навални е в кома в болница в сибирския град Омск, след като е изпил чаша чай на летището в Томск, в който според неговата говорителка е била добавена отрова, съобщиха осведомителните агенции.
По този повод Ройтерс припомня основни моменти от биографията му, съобщава БТА.
Водещият антикорупционен активист Навални бе един от първите арестувани лидери на протестите срещу руския президент Владимир Путин, започнали през декември 2011 г. след изборите за парламент в началото на този месец.
Скоро той се утвърди като един от водачите на руската опозиция, въпреки че вътрешните спорове и политическите различия между различните фракции често разделяха движението.
Той не бе допуснат дo участие в избори с различни мотиви, които според него са измислени от Кремъл с политическа цел, но активно използва социалните мрежи, за да мобилизира много хора, предимно млади протестиращи.
Известен е в Русия с щателните си и предизвикващи голям обществен отзвук разследвания за корупция в администрацията, които качва на канала си в YouTube. Те привличат интереса на милиони хора в мрежата.
Навални неведнъж е бил задържан за организиране на публични събития и демонстрации и през юли тази година му бе забранено да напуска Москва, докато властите го разследваха по подозрения за клевета.
Неговата антикорупционна фондация бе призната за виновна в нарушаване на закона за "чуждестранните агенти" и през 2013 г. бе осъдена за корупция от руските власти. Привържениците му твърдят, че този и други съдебни процеси срещу него са политически мотивирани.
Син на офицер от армията Алексей Навални е роден на 4 юни 1976 г. и е израсъл главно в град Обнинск, на около 100 км. югозападно от Москва. Той е дипломиран юрист и е специализирал в Университета "Йейл" в САЩ. Навални има образование и в областта на ценните книжа и борсите и е придобил малки дялове в някои от най-големите руски компании, за да отправя искания за повече прозрачност за акционерите и обществеността.
Преди време Навални изповядваше националистически възгледи и затова бе изключен от опозиционната либерална партия "Яблоко".