Хиляди бежанци и мигранти прекараха трета поредна нощ на открито на гръцкия остров Лесбос, след като две последователни нощи с пожари в претъпкания лагер Мория ги оставиха без подслон, информира Асошиейтед прес.
Някои се събудиха днес сутринта край пътя в импровизирани убежища, направени от тръстики и спасени от огъня одеяла, други използваха палатки или просто спални чували срещу среднощния хлад.
Гръцките власти съобщиха, че пожарите във вторник и в сряда през нощта са били предизвикани умишлено от обитатели на лагера, ядосани от мерките за изолация, наложени за предотвратяване разпространението на COVID-19 след положителните проби на 35 души в лагера, предава БТА.
Лагерът вече бе поставен под карантина до средата на септември, след като бе установен първият случай на COVID-19 при сомалиец, който получил убежище, напуснал лагера, но след това се върнал от Атина в Мория.
Хуманитарни организации отдавна предупреждават за лошите условия за живот в лагера, който има капацитет за 2750 души, но е приел над 12 500.
Ситуацията доведе до напрежение както сред мигрантите и бежанците, така и сред местните жители, които отдавна призовават за закриване на Мория.
Пожарът от вторник през нощта остави около 3500 обитатели на лагера без подслон, съобщи министърът на миграцията. Бяха изпратени палатки, ферибот и два военни кораба, които да осигурят временно настаняване. Оцелелите останки на лагера обаче изгоряха при пожар в сряда през нощта и останалите обитатели вече няма къде да се подслонят.
В сряда правителственият говорител Стелиос Пецас подчерта, че никой от мигрантите, освен 406 деца без придружител и тийнейджъри, няма да напусне острова. Непридружените деца бяха откарани на континента и временно настанени в хотели в сряда през нощта.
Някои хора не уважават страната, която ги е приела, коментира Пецас, като подчерта, че пожарите са били предизвикани умишлено.
В Мория живеят хора от Африка, Азия и Близкия изток, които са пристигнали на острова от близкия турски бряг, бягайки от бедност и войни в родните си държави. Съгласно споразумение между Турция и ЕС от 2016 г. мигрантите, които пристигат на гръцките острови, изчакват там процедурата по предоставяне на убежище или биват депортирани обратно в Турция.
Огромният брой молби обаче, в съчетание с продължаващото пристигане на мигранти и малкия брой депортации, доведоха до пренаселване на Мория и други лагери на гръцките острови в източната част на Егейско море, отбелязва АП.