Отидете към основна версия

2 295 11

Италианците орязват с 1/3 депутатите си

  • италия-
  • парламент-
  • депутати-
  • референдум

Свиването на парламента след референдум ще донесе 500 млн. евро икономии

Снимка: БГНЕС/ЕРА

69,9 на сто от гласувалите на референдум италианци казаха “да” на конституционната реформа и орязването на броя парламентаристи с една трета. Това означава, че в двете камари на бъдещия парламент на Италия ще влязат 400 депутати и 200 сенатори вместо сегашните 630 и 315. Според инициаторите на реформите от антисистемното движение “5 звезди” това ще доведе до 500 млн. евро икономии на парламента.

На 20 и 21 септември италианците гласуваха успоредно и на регионални избори в седем области. Те решиха, че Тоскана, Кампания и Пулия остават за лявоцентристките партии. Дясноцентристките пък победиха в централната област Марке и задържаха управлението си в Лигурия и Венето. В автономната област Вале д’Аоста победи Лигата на Матео Салвини.

Факторът COVID-19 изигра решителна роля при гласуването, тъй като се затвърдиха на местата си, независимо от цвета им, именно губернаторите, справили се най-добре с пандемията - във Венето, Лигурия, Пулия, Кампания, Тоскана.

Голямата изненада дойде от големия брой италианци, които гласуваха на референдума – 53,8% от имащите право на глас. Още повече – 57 на сто, гласуваха за губернатори.

След сегашните избори и референдум правителството на Джузепе Конте на практика си поема дъх на облекчение след маратона за справяне с пандемията. Категоричната победа на поддръжниците на реформите закрепя правителството на “5 звезди” и Демократическата партия. “Ще остана на мястото си до 2023 г.”, каза премиерът Конте, който е победител, без да участва в изборите, защото не е от никоя партия.

Въпросителната идва обаче от промените в избирателния закон, които са наред в дневния политически ред след орязването на парламента. Искането на “5 звезди” е приемането на нов закон за гласуване по пропорционална система, “която да превърне Италия в управляема страна, тъй като повече от всякога има нужда от бързи и ефикасни отговори”, по думите на външния министър Луиджи ди Майо. В Камарата на депутатите вече е одобрен проектозакон за гласуване по пропорционална система с праг от 5% за партиите в парламента. В момента все още се гласува по смесената система.

Според лидера на Лигата Матео Салвини пропорционална система би била политическа, социална и икономическа смърт за страната. Той смята, че регионалният модел на гласуване в Италия е печелившият, защото сега хората в Пулия, Венето и Марке знаят кой ги управлява. Първото нещо след гласуването за орязването на депутатите обаче ще бъде прекрояването на избирателните райони и правителството има два месеца време за това.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: