Руската държавна корпорация „Росатом“ се присъедини към Глобалния договор на Организацията на обединените нации (UN Global Compact). Това е най-голямата международна инициатива на ООН за бизнеса в сферата на корпоративната социална отговорност и устойчивото развитие, която обединява 13 000 компании от повече от 160 държави.
„Росатом“ изпрати официално писмо за ангажираност до генералния секретар на ООН, с което потвърждава стремежа си да реализира десетте принципа на Глобалния договор в областта на правата на човека, трудовите отношения, околната среда и борбата с корупцията*. Корпорацията се ангажира да направи Глобалния договор на ООН и принципите му част от стратегията, културата и дейността си.
На 5 октомври е получено официално потвърждение за одобрение на заявлението на „Росатом“ от представителите на UN Global Compact. „Най-високите социални стандарти, екологичната отговорност и безопасност исторически са част от парадигмата на атомната индустрия. Подкрепата на седемнадесетте цели за устойчиво развитие на ООН е много важен аспект от корпоративната стратегия на „Росатом“. Това лято бе приета отрасловата Политика в областта на устойчивото развитие. В своята работа „Росатом“ се стреми към създаване на комфортна среда за живот и осигуряване на отговорно отношение към околната среда и природните ресурси. Радвам се, че експертите от Глобалния договор на ООН потвърдиха нашето заявление. За нас това е още един знак, че усилията ни на руския и международния пазар получават висока оценка от глобалната общност“, коментира генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов.
*Десетте принципа на Глобалния договор на ООН
1. Зачитане и подкрепа за опазването правата на човека.
2. Гаранция за необвързване с действия, нарушаващи правата на човека.
3. Приемане свободата на сдружаване и ефективно признаване на правото на
колективно договаряне.
4. Премахване на всякакви форми на насилствен и принудителен труд.
5. Ефективно премахване на детския труд.
6. Изкореняване на дискриминацията по отношение на правото на труд и на
професия.
7. Подкрепа за превантивните подходи в опазването на околната среда.
8. Подемане на инициативи, стимулиращи поемането на по-голяма отговорност към
околната среда.
9. Насърчаване развитието и разпространението на технологии, щадящи околната
среда.
10. Подкрепа на антикорупционни инициативи и политика на прозрачност.