Отидете към основна версия

19 915 59

Градът, в който минималната заплата е €3700

  • швейцария-
  • женева-
  • пари-
  • заплата-
  • работа-
  • минимална заплата-
  • референдум-
  • богати

Новата минимална заплата беше одобрена на местен референдум

Снимка: Shutterstock

След две седмици в Женева влиза в сила нова минимална заплата от 23 швейцарски франка на час (около 21 евро), която ще бъде най-високата в света. Като се имат предвид средно 41 часа седмично сред работниците в Женева, новата заплата възлиза на около 4086 швейцарски франка или около 3700 евро на месец, много над 2180 евро (12,1 евро на час), които получават работниците в страната с втората най-висока минимална заплата в света – Австралия, съобщава “Дойче Веле”.

Новата минимална заплата беше одобрена миналата неделя на местен референдум, където инициативата „23 франка минимално“ получи подкрепата на 58,16 % от гласувалите, въпреки факта, че през 2011 г. те бяха отказали подобно предложение. Женева всъщност е третият швейцарски кантон (от 26), който одобрява този размер на минимална заплата. Той вече е в сила в Юра и Нюшател, във френскоговорящата зона в западната част на страната, а скоро ще бъде въведена и в италианоезичния кантон Тичино. В скоро време този въпрос ще се гласува и в Базел. За разлика от други съседни страни, Швейцария няма национална минимална заплата, валидна в цялата федерация, предаде БГНЕС.

Новата минимална заплата в Женева е в контраст с тази на Европейския съюз, където дори държава с висок стандарт на живот като Люксембург я определя на „само“ 2141 евро на месец. Тази на Ирландия, Холандия, Белгия, Германия и Франция варира между 1 706 евро и 1539 евро, показват данни на Евростат. От останалите страни само Испания надхвърля хиляда евро, с 1108 (цифра, подобна на 1 122 евро в САЩ). Италия, Кипър, Австрия и скандинавските страни – членки на ЕС (Финландия, Швеция и Дания) нямат национална минимална заплата.

Новата минимална заплата може да увеличи нарастващата група гранични работници – над 180 000, които живеят в гранични райони на Швейцария във Франция, Италия или Германия, където разходите за живот са много по-ниски. Ежедневно границата бива пресичана от гражданите там, за да отидат до работните си места в Швейцария.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 38 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: