Отидете към основна версия

13 463 207

"Колко български е македонският?", пита "Ди Велт"

  • северна македония-
  • спор-
  • история-
  • ес-
  • ди велт-
  • македонски език-
  • български език-
  • македонци

Един абсурден спор блокира визията на ЕС за бъдещето на Балканите

Снимка: Shutterstock

Един абсурден спор блокира визията на ЕС за бъдещето на Балканите - българите твърдят, че македонци всъщност няма, а езикът им е български: с тази констататия започва обширна статия на германския "Ди Велт", която съдържа интервюта с вицепремиера на Северна Македония Никола Димитров и с германския държавен секретар по европейските въпроси Михаел Рот.

Има ли изход?

Както е известно, в момента германското председателство на ЕС поддържа постоянна връзка с двете спорещи страни, опитвайки се да намери изход от сложната ситуация. По думите на Михаел Рот, тези усилия са много важни, защото в сегашния спор между България и Северна Македония става дума и за доверието към ЕС като цяло. "С Договора за добросъседство с България и с решаването на десетилетния спор за името Северна Македония написа история. Това трябва да бъде признато и възнаградено", смята Рот.

Но вижда ли се изход от задънената улица? На този въпрос вицепремиерът на Северна Македония Никола Димитров отговаря така: "Мисля, че не е целесъобразно да оставим политиците да се карат по исторически въпроси. Затова идеята е: нека историците да спорят по тези теми, а ние да се погрижим за най-спешните въпроси на днешния и утрешния ден".

Македонският вицепремиер подчертава още, че отношенията между две държави винаги почиват на международното право. Не е задача на държавите да признават езици или идентичности, казва още той и добавя: "В крайна сметка живеем в 2020 година. Кой какъв е и на какъв език говори - това решава всеки сам за себе си". Този принцип, според Никола Димитров, би могъл да даде рамката, в която да се намери решение на сегашния спор. По-конкретно той предлага следното:

"Мисля, че трябва да се концентрираме над решимите проблеми, а не да превръщаме въпроса за нашата идентичност в предпоставка за европейското ни бъдеще. Не е правилно през 2020 година македонците да бъдат принуждавани да избират дали да останат македонци или да станат европейци, защото двете неща са неразривно свързани."

"Конфликт със силен емоционален заряд"

В тази връзка Никола Димитров изказва надежда, че с помощта на германското председателство на ЕС - тоест, в оставащите седмици до края на годината, ще може да се постигне разбирателство с България.

Но как Германия би могла да помогне в този случай? Михаел Рот пояснява, че Берлин е окуражил двете страни да разработят дневен ред и чрез преговори да намерят начин как да решат спорните двустранни въпроси по един структуриран и отговорен начин.

„Подобни препъни-камъни от миналото са конфликти със силен емоционален заряд“, казва Рот и обяснява, че това са въпроси, които не могат да бъдат решени в рамките на броени седмици. "Тези сенки от миналото обаче не бива да спъват старта на преговорите", казва в заключение Михаел Рот.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 65 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: