Отидете към основна версия

2 265 13

В Китай: Военният преврат е само "ремонт на кабинета"

  • мианма-
  • мианмар-
  • китай-
  • военен преврат-
  • хунта-
  • пуч

Пекин призова всички партии в Мианмар да "разрешат разногласията си"

Снимка: БГНЕС/ EPA

Военният преврат в Мианмар и задържането на Аун Сан Су Чжи е "голям ремонт на кабинета" според китайските държавни медии, които използваха евфемизмите, за да избегнат наричането на преврата преврат, предаде News.bg, цитирайки AFP.

Докато демократичните ръководители по света разкритикуваха остро бирманската армия, а президентът Джо Байдън каза, че САЩ "си водят бележки" кой се застъпва за народа на Мианмар, комунистическото ръководство на Китай подхожда внимателно. Пекин призова всички партии в Мианмар да "разрешат разногласията си", а официалната китайска новинарска агенция "Синхуа" определи замяната с военни на избраните министри след преврата, като "голям ремонт на кабинета".

Междувременно националистическия англоезичен китайски официоз Global Times цитира неназовани експерти, според които заграбването на властта от генералите може да се разглежда като "приспособяване към неработещата структура на властта в страната". Но вестникът, известен със своите сприхави коментари срещу китайските критици, също използва случая да разкритикува бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, чийто войнствен подход към Пекин бе влошил отношенията между САЩ и Китай до най-ниската им точка от десетилетия.

"Някои експерти споменаха, че ... Тръмп, който отказа да признае поражението си на изборите и съобщава, че е подбудил бунтовете в Капитолия, може да е вдъхновение на военните в Мианмар", пише в него. Пекин отдавна отхвърли това, което смята за намеса във "вътрешните си дела" - като например критики по отношение на правата си в областта на правата на човека - и заема подобна неутрална позиция по отношение на повечето външни работи. Мианмар също е жизненоважна част от огромната инициатива за инфраструктура "Пояс и път" в Пекин.

Президентът Си Дзинпин посети страната миналия януари и обеща да подкрепи правителството на Мианмар по пътя на развитие, "подходящ за собствените му национални условия". Г-н Байдън призова за бързо възстановяване на демокрацията в Мианмар, докато генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, Европейският съюз и Австралия бяха наред с другите, за да осъдят преврата. Военните в Мианмар оправдаха завземането на властта, като твърдят, че мащабните измами на изборите, проведени преди три месеца, които НЛД спечели с убедителна победа. Тя наложи извънредно положение за една година и заяви, че след това ще проведе нови избори.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини