1 Февруари, 2021 11:52 3 219 18

Лидерът на Мианма призова народа да се противопостави на военния преврат

  • мианма-
  • мианмар-
  • пуч-
  • преврат-
  • армия-
  • военен преврат-
  • азия-
  • аун сан су чжи

Превратът бе осъден от редица световни лидери

Лидерът на Мианма призова народа да се противопостави на военния преврат - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Аун Сан Су Чжи, де факто цивилната ръководителка на Мианма, призова народа да се противопостави на военния преврат в тази държава в Югоизточна Азия днес, при който бе задържаната самата тя, предаде БТА, цитирайки световните агенции.

В изявление, разпространено от нейната партия Национална лига за демокрация (НЛД), Су Чжи разкритикува армията, като я обвини, че не се е съобразила с продължаващата пандемия от новия коронавирус и "е на път да върне обратно страната към военната диктатура". Тя призова обществеността да се противопостави напълно на военния преврат. Аун Сан Су Чжи е подготвила посланието предварително, на фона на разпространяващите се през последните дни слухове за предстоящ военен преврат, отбелязва Франс прес.

По-рано днес армията задържа редица цивилни лидери, сред които Су Чжи и президента Вин Мин. Комуникациите бяха прекъснати, а банките - затворени. Армията обяви извънредно положение за една година и определи за изпълняващ длъжността президент бившия генерал Мин Све. Контрол върху страната обаче де факто пое командващият въоръжените сили Мин Аун Хлаин, отбелязва ДПА. След това армията увери в комюнике, че превратът е бил необходим за запазване на стабилността в Мианма. Тя обяви, че след края на извънредното положение след една година ще бъдат произведени избори и съставено ново правителство.

Превратът бе осъден от редица световни лидери, сред които генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и британският премиер Борис Джонсън. Те призоваха военните в Мианма да освободят задържаните цивилни лидери и да се съобразят с резултатите от произведените през ноември парламентарни избори. Мианма бе управлявана от военна хунта близо половин век, преди през 2010 г. в страната да започне преход към демокрация и политическите затворници да бъдат освободени. Аун Сан Су Чжи, която в продължение на десетилетия символизираше борбата за демокрация в страната и получи Нобеловата награда за мир през 1991 г., бе пусната след 15 години под домашен арест.

По конституция тя няма право да се кандидатира за президент, но на практика стана цивилният лидер на Мианма, след като нейната партия спечели изборите през 2015 г. Първоначално приветствана от редица от световни лидери, Аун Сан Су Чжи постепенно бе низвергната и си навлече много критики заради репресиите в Мианма срещу мюсюлманското малцинство рохингя. НЛД спечели убедително изборите в Мианма на 8 ноември. Подкрепяната от военните партия получи слаба подкрепа. Тя обаче оспори резултатите, отправи критики за сериозни изборни измами и в резултат страната изпадна в политическа криза. Новият парламент трябваше да се събере на първо заседание днес. Бангладеш междувременно призова Мианма да положи реални усилия за разблокиране на процеса на доброволно завръщане на бежанците рохинги. Съседната ислямска страна приюти през 2017 г. 1 милион представители на това мюсюлманско малцинство, избягали от насилието в преобладаващо будистка Мианма.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Шекел

    18 8 Отговор
    Умните военни в Мианмар знаят че пикae ли клекнало няма място в управлението

    Коментиран от #9

  • 2 Шпек

    9 4 Отговор
    Новата администрация на УСА започна ударно годината.Агенцията трябва да си заслужи бюджета.Днес в Мианмар ,утре и в други страни.
  • 3 ТаУмВзе

    13 2 Отговор
    Какво е Мианма? Бухахха

    Коментиран от #5

  • 4 Българина

    23 4 Отговор
    Рохингите не са от Мианмар, те са си от Бангладеш избягали след 1944, Госпожата ги върна където им е мястото в мюсюлмански Бангладеш. Защо мюсюлманите вечно искат да се из се рат на метеното чуждо?????
  • 5 6f21gnk2

    7 0 Отговор

    До коментар #3 от "ТаУмВзе":

    Е как какво е според джурналистчето написало статията ще да е държава някъде, ама къде ?
    Аз за такава държава не съм чувал виж, ако става въпрос за Мианмар бившата Бирма вече е друга работа.
  • 6 Бреййй

    8 2 Отговор
    Превратът се осъдил от редица Световни лидери,а къде бяха като сложиха на власт кюпека Сиси с преврат
  • 7 Дядо Ванчо

    3 0 Отговор
    Бирма е бивша Английска колония.От Английски(Бирма) сега е
    Мианмар.Бившата столица на Бирма - Рангун,сега е Янгон.

    Коментиран от #8

  • 8 Ее иии

    2 0 Отговор

    До коментар #7 от "Дядо Ванчо":

    Какво променя това?
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Дядо Ванчо

    5 0 Отговор
    До пост № 8.Пост № 3 пита какво е това Мианма.Ти си обясни умния въпрос - Какво променя това?Ти сигурно "знаеш"какво е Мианма.

    Коментиран от #11

  • 11 Да де

    3 0 Отговор

    До коментар #10 от "Дядо Ванчо":

    Но трябваше лично да му отговориш.Аз после видях и разбрах,че отговора ти е на номер 3
  • 12 ужас

    6 0 Отговор
    За информация на соросите: военния министър, който извърши преврата преди 10 дни пи кафе в Москва заедно с Шайгу и сключи догор за доставка на разни пушкала.
  • 13 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    2 1 Отговор
    МИАНМА е основана през 11 век част е от БИРМА
  • 14 Коко

    1 1 Отговор
    Как може да пише за държава на която 10 пъти не й знае ИМЕТО
  • 15 Саки

    2 1 Отговор
    Мианма е бирманското произношение на Мианмар. Хайде отворете я тази енциклопедия и стига сте упреквали автора.
  • 16 Така жители те на Мани Мани

    2 0 Отговор
    Се чудят къде се намира и какво става в Bulgaria!?
  • 17 ПЕНКО

    1 0 Отговор
    ВСЕКИ ВОЕНЕН ИМА МАЙКА И БАЩА -НЯКЪДЕ /БРАТЯ И СЕСТРИ /---ЗАПОЧНЕТЕ ДА ГИ ИЗБИВАТЕ -ПЪРВО ТЕЗИ НА ВОЕННИТЕ РЪКОВОДИТЕЛИ - ТАКА СЕ ПРАВИ ДЪРЖАВА !!!!!!!!!!!!!
  • 18 ДОКО

    0 0 Отговор
    БРАВО НА МИАНМАРСИ..НИЕ ОТ БЪЛГАРИЯ МОЖЕ ДА МЕЧТАЕМ ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ И С НАС..ОСОБЕННО С ПРОДАЖНИТЕ ВОЕННИ НАРЕДЕНИ НА ХРАНИЛКАТА НА ГЕНЕРАЛА ОТ ПОЖАРНАТА БОКО ОТ БАНКЯ..МЕЧТИ МЕЧТИ И БЛЯНОВЕ..