Отидете към основна версия

3 027 40

Фиаското на Борел в Москва е отражение на състоянието на Европа

  • жозеп борел-
  • ес-
  • урсула фон дер лaйен-
  • гаф-
  • русия-
  • фиаско

Без единна позиция Европейската комисия е просто беззъб тигър във външната политика

Снимка: БГНЕС/ EPA

Годината започна лошо за Европейската комисия. Именно нейното ръководство - председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и първият дипломат на ЕС Жозеп Борел - допуснаха гафове във външната политика, които силно подкопаха доверието в Съюза, пише швейцарският Neue Zürcher Zeitung в материал, цитиран от агенция "Фокус".

В края на януари Урсула фон дер Лайен практически постави на карта мира в Северна Ирландия. Налагането на митнически контрол на ирландската граница, за да се предотврати навлизането на дефицитни ваксини от ЕС във Великобритания, е необмислен, безумен план, който може да застраши споразумението от Белфаст. Няколко часа след обявяването на този план той все пак беше изоставен. Но критиките бяха остри и касаят и стила на ръководство на председателя на Европейската комисия. Фон дер Лайен взема важни решения в кръга на своите лични съветници. Това дразни много нейни колеги.

Но не можете да изхвърлите и детето с водата. Защото всъщност позицията на Европейската комисия е правилна: да поръча ваксината за всички заедно и да координира нейното снабдяване. Може да си представим в какво би се превърнал ЕС, ако страните-членки се бяха впуснали в лов за оскъдната стока. Но фон дер Лайен пропуска нещо - неуспешното посещение на нейния заместник Жозеп Борел в Москва. Противно на съветите на поляци, представители на балтийските републики и румънци, но с мълчаливото съгласие на германците, французите и нидерландците, Борел замина за руската столица миналата седмица. Там той се срещна с руския външен министър Сергей Лавров, който го постави в неприятно положение и той се опозори. Поради демонстрациите срещу ареста на Алексей Навални руснаците не бяха особено нетърпеливи да се срещнат с Борел. И те го накараха да го почувства.

По време на срещата ръководителят на европейската дипломация „случайно“ научи от „Туитър“ за експулсирането на трима дипломати от ЕС от Русия под фалшив предлог. Борел не прекъсна посещението и позволи на Лавров да заяви, че критиките на Запада по случая Навални са неприемливи. На пресконференция руският външен министър подчерта, че смята ЕС за „ненадежден партньор“. Някои европейски парламентаристи са възмутени от това - но не и Борел, който изглажда ъглите. Лавров е стара лисица в дипломатическото поле. Но 73-годишният Борел също не е новак. Ако ЕС си позволява такива слаби външнополитически действия, свързано ли е това само с кадрите, тоест с Борел - или с фон дер Лайен? „Колко дивизии има папата?“ - веднъж пита Сталин за силите на Ватикана. „А колко има ЕС?“ - бих могъл да попитам Лавров сега. Каква сила стои зад обединението на държавите, представени от Жозеп Борел? Отговорът е ясен.

Без единна позиция, поне сред най-големите членове, Европейската комисия е просто беззъб тигър във външната политика. Москва знае това. Наясно с това е и Борел, който още преди посещението си каза, че не иска да отиде в Русия като „пощальон“ на страните от ЕС. Но точно това беше непоносимата му мисия: той беше като пощальон с куп различни послания от европейските столици. Как да се справим с Русия? В ЕС няма обща позиция по тази тема. След ареста на Навални външните министри не успяха да се споразумеят за по-строги санкции. Следващият опит ще бъде направен през февруари. А през март лидерите на европейските държави ще имат възможност да изработят обща стратегия спрямо Русия. Но колко големи са шансовете, ако германският министър на икономиката нарече газопровода „Северен поток 2“, който ще пренася руски газ до Германия, заобикаляйки страните от Източна и Централна Европа, „частен проект“, който не трябва да се свързва със случая Навални?

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 23 гласа.

Свързани новини