Наскоро се проведе видео-среща на върха на ЕС, в която участва и американският президент Джо Байдън, разказа Радио Китай. Тя се определя като важен опит за координацията на трансатлантическите отношения. По време на срещата Байдън и европейските му съюзници заедно обсъдиха въпроса за възстановяването на американско-европейските отношения, включително и общите интереси във външните им политики за Китай.
ЕС обаче не реагира положително на целта на САЩ за съвместно противопоставяне на Китай. По-рано председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европа вече не е същата като преди четири години и е стратегически автономна. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също заяви, че ЕС трябва да предприеме по-стратегически действия за защитата на интересите си.
Преди това държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън специално замина за Брюксел, за да участва в срещата на външните министри на НАТО. Той разговаря и с висшия представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност, на която ясно показа намерението си за съвместни конфронтации срещу Китай със съюзниците им.
Между Китай и ЕС съществува широк кръг от общи интереси. През миналата година Китай за първи път надмина САЩ и стана най-важният търговски партньор на ЕС. Освен това е единствената държава сред първите 10 търговски партньори на ЕС, която реализира растеж в износа и вноса. Над 60% от европейските компании са готови да увеличат инвестициите си в Китай.