Отидете към основна версия

9 539 131

Хиляди войници тренират: за какво се готви НАТО в Източна Европа

  • нато-
  • войници-
  • армия-
  • русия-
  • сигурност-
  • източна европа-
  • учения-
  • украйна

САЩ, НАТО и техните европейски партньори организират в Европа военни учения със сходни наименования

Снимка: Shutterstock

През май и юни натовските държави и техните партньори организират няколко учения в Европа под имената „Defender Europe 21" и „Steadfast Defender 2021".

„Defender Europe" се провежда ежегодно. В ученията, които се организират от американската армия, участват редица други държави - както членки на НАТО, така и страни-партньори на Алианса. Тази година в тях наред със САЩ ще се включат 25 други държави. Сред тях са европейските съюзници и Канада, всички страни от Западните Балкани с изключение на Сърбия, както и партньорските държави Украйна, Грузия и Молдова. „Defender Europe 21" ще се проведе в 16 държави.

Данните за броя на участващите войници предизвикаха объркване. Американското министерство на отбраната говори за 28 000 души, но генерал-лейтенант Брис Худе, заместник-началник на в щаб-квартирата на съюзническите сили в Европа (SHAPE) заяви на брифинг на 6-и май, че тази цифра е "нереалистична". Според него в ученията едновременно ще участват максимум 9 000 войници. Бройката на участниците ще бъде друга само ако се има предвид общото времетраене на "Defender Europe 21".

Каква е целта на "Defender Europe 21"?

Ръководените от американците военни маневри вече започнаха в Естония. Там наред с другото от пети май насам се отработват парашутни десанти, както и изстрелване на ракети. От края на април в албанското пристанище Дуръс е американският транспортен кораб "Боб Хоуп" за трениране на военно-морски десанти.

"Defender Europe 21" се концентрира основно върху Балканите и черноморския регион. Целта на ученията е поддържането и подобряването на съвместимостта между частите на САЩ и другите държави от НАТО и техните партньори. Маневрите обхващат цяла поредица от т.нар. взаимносвързани учения. Участниците в "Swift Response", които са около 7000, ще се концентрират върху тренировките на парашутни десанти в Естония, България и Румъния. А петте хиляди войници, които участват в започващите в средата на май маневри "Immediate Response", ще тренират десанти от транспортни кораби. Най-голямо ще бъде учението "Sabre Guardian" – от средата на май до началото на юни 13 000 войници ще изпълняват задачи по въздушна и ракетна отбрана, както и за медицинска евакуация.

Натовското учение "Steadfast Defender 2021"

Паралелно в края на май НАТО започва ученията "Steadfast Defender 2021". Въпреки сходството в имената, Алиансът подчертава, че трябва да се прави разлика между маневрите, организирани от една държава, например "Defender Europe 21", и тези, които са организирани от НАТО, като "Steadfast Defender 2021". В последните ще участват 20 държави от Алианса и само две страни, които са сред най-близките партньори на организацията – Финландия и Швеция.

"Steadfast Defender 2021" се състои от три части. Първата е военно-морска и включва маневри в Атлантическия океан, в които ще участват 5000 войници и 20 кораба, включително британският самолетоносач "Кралица Елизабет" и 40 бойни самолета, сред които и най-новите F-35.

Втората част ще се проведе в германския град Улм, където от 2018-а година съществува нова натовска командна структура за тилово осигуряване и логистика, чиято задача е да гарантира бързото прехвърляне на части между европейските граници. В това учение в края на май ще участват 300 военни.

Третата част на "Steadfast Defender 2021" ще се състои в черноморския регион. Части на "Very High Readiness Joint Task Force" на НАТО, за които от 2021 година отговаря Турция, ще акостират в Румъния. Става дума за около 4000 войници.

Натовски отбранителни учения

Защо за НАТО броят на участващите войници е толкова важен? Причината е в приетия през 2011-а година Виенски документ, който съдържа политически обвързващи мерки за укрепване на доверието и сигурността в рамките на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Той определя ясни горни граници и предвижда определена военна активност да се обявява предварително, ако в действията участват повече от 9000 души.

НАТО постоянно уверява, че оповестява всички информации за своите маневри. "Ние сме напълно прозрачни в това, което правим, и всички държави имат правото да тренират частите си", каза на брифинг говорителката на НАТО Олга Лунгеску. Тя подчерта, че Русия не е поискала да наблюдава маневрите. Същевременно обаче нито тя, нито генерал-лейтенант Брис Худе отговориха на въпроса на ДВ, дали НАТО има готовност да покани руски наблюдатели на "Steadfast Defender 2021" – макар броят на участниците в маневрите да не подлежи нито на обявяване, нито на наблюдение.

Въпросът за прозрачността тази година е особено важен в контекста на организираната от Русия проверка на боеспособността на нейните части. По данни от Вашингтон, Брюксел и Киев, през април Русия е разположила над 100 000 войници по границата си с Украйна и на анексирания полуостров Крим. По думите на руския министър на отбраната Сергей Шойгу това било "проверка на руската боеспособност в отговор на военната активност на НАТО".

Както НАТО, така и американското военно министерство подчертават отбранителния характер на въпросните учения. "Това е, което правят войниците – тренират. Трябва да тренираме, защото ако не го правим, няма да сме готови", подчерта генерал-лейтенант Брис Худе

Загрижени от "агресивните действия на Русия"

Междувременно в понеделник президентите на девет страни от източния фланг на НАТО, обединени във формата Б9, приеха на среща в Букурещ декларация, с която осъдиха "саботажите" на Русия в страни от НАТО, вкл. България, както и "агресивните действия и струпването на войски в непосредствена близост до НАТО". Във формата Б9 участват България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.

Автор: Юрий Шейко

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 59 гласа.

Свързани новини