Отидете към основна версия

2 584 21

Скандалът с подслушванията в Германия: "САЩ подслушват партньорите си. Това няма да се промени."

  • сащ-
  • дания-
  • германия-
  • подслушване-
  • шпионаж-
  • ангела меркел-
  • тайни служби

Дейността на всички тайни служби е изключително зависима от съответното политическо ръководство

Снимка: БГНЕС/ EPA

ДВ: Доктор Неринг, датските тайни служби са помагали на американската Агенция за национална сигурност (АНС) да подслушва политици в Германия, без да уведомят своите германски партньори. Как да си го обясним?

Кристофер Неринг: Два са факторите. Първият: сътрудничеството с АНС е нещо много престижно, тоест, то е от голямо значение за относително малките и по-скоро незначителни датски тайни служби. И второ: все още не е ясно дали датските служби изобщо са знаели кои лица се подслушват в Германия. Известен е подобен случай, когато в рамките на сътрудничеството между германските и американските тайни служби в милиони компютри са били монтирани устройства за подслушване, но партньорите не са били уведомени конкретно кои точно са подслушваните лица.

ДВ: Дания е член както на НАТО, така и на ЕС. Дали в случая не е направен избор в полза на НАТО и във вреда на ЕС?

Кристофер Неринг: Всъщност аз очаквам, че този скандал много бързо ще отшуми, доколкото през последните 15 години сме се натъквали на редица сходни примери. За в бъдеще просто трябва да свикнем с мисълта, че членството в НАТО или ЕС не означава, че държавите членки няма да се шпионират поне по малко.

ДВ: Вие от години професионално наблюдавате и анализирате дейността на тайните служби по цял свят. Смятате ли, че дейността на големите американски служби АНС и ЦРУ зависи пряко от политическото ръководство на страната. Тоест, можем ли да очакваме през мандата на Джо Байдън тези две служби да намалят степента на агресивност?

Кристофер Неринг: На първо място: дейността на всички тайни служби е изключително зависима от съответното политическо ръководство на държавата. В този смисъл трябва ясно да си дадем сметка, че случаят с Дания не е просто някакъв скандал в тайните служби. В Белия дом отлично са знаели, че се извършва наблюдение и подслушване над партньорски държави от ЕС. Това беше ясно още по време на аферата със Сноудън, когато се разбра, че е бил подслушван мобилният телефон на Ангела Меркел.

На второ място: не, изобщо не очаквам, че американските тайни служби ще променят поведението си. В политиката на САЩ по въпросите на сигурността и на външните отношения има определени константи. Предишните скандали, свързани с подслушвателни операции на АНС, не бяха функция от управлението на президенти-републиканци в САЩ, напротив - повечето случаи датират от годините, в които на власт беше Обама. Нека да си припомним, че Обама категорично отказа да подпише споразумението за забрана на двустранното шпиониране - както с Германия, така и с Франция. Целта беше ясна: САЩ искат да имат възможност да подслушват и партньори, когато това се налага. Нищо по-различно не очаквам и от администрацията на Байдън.

ДВ: В момента и в България се говори за подслушвания, които предполагаемо е извършвало предишното правителство. Вие в момента сте в София и познавате отлично българската действителност: какво мислите за този скандал?

Кристофър Неринг: Подслушването на политически противници в една демократична държава е действие, което застрашава самата демокрация. Ако такова нещо се случи в Германия, скандалът ще бъде много по-голям, отколкото когато излезе информация, че правителството на САЩ е подслушвало германски политици. Да подслушваш политически противници, за да си набавиш предимство на изборите, за мен е много по-тежко посегателство срещу демокрацията, отколкото подслушването на чуждо правителство. Да, и подслушването на чуждо правителство не е нещо особено красиво, но днес се смята все пак за нещо нормално.

*Д-р Кристофер Неринг е международен експерт в областта на тайните служби и редовен автор на Дойче Веле. В момента в рамките на програма на германската фондация "Конрад Аденауер" той е гост-преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: