Отидете към основна версия

2 825 42

Швеция е водещият новатор на ЕС, България е на дъното

  • иновации-
  • ес-
  • ек-
  • доклад-
  • швеция-
  • българия-
  • румъния-
  • технология-
  • иноватор-
  • новатор

ЕС постига по-добри резултати от свои конкуренти като Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия, но се нарежда след Южна Корея, Канада, Австралия, САЩ и Япония

Снимка: БГНЕС

Швеция продължава да бъде водещият новатор на ЕС, следвана от Финландия, Дания и Белгия, като всички те са с доста над средните за ЕС резултати в областта на иновациите. В дъното на класацията са Румъния и България. Това показват данните от Европейския сравнителен доклад за иновациите за 2021 година.

ЕК публикува Европейския сравнителен доклад за иновациите за 2021 г., който показва, че резултатите на Европа в областта на иновациите продължават да се подобряват в целия ЕС. Резултатите от иновациите са се увеличили средно с 12,5 % от 2014 г. насам. Налице е постоянна тенденция на сближаване на резултатите в рамките на ЕС, като държавите с по-ниски показатели бележат по-бърз напредък от тези с по-високи показатели, което води до намаляване на различията между тях в областта на иновациите. Според Регионалния сравнителен доклад за иновациите за 2021 г. тази тенденция се наблюдава при иновациите във всички региони на ЕС. На световната сцена ЕС постига по-добри резултати от свои конкуренти като Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия, но се нарежда след Южна Корея, Канада, Австралия, САЩ и Япония. Тазгодишният Европейски сравнителен доклад за иновациите се основава на преразгледана рамка, включваща нови показатели за цифровизация и за устойчивост на околната среда, като по този начин докладът отразява по-добре политическите приоритети на ЕС.

Основни констатации

Въз основа на показателите си държавите от ЕС се разделят на четири групи: водещи новатори, силни новатори, умерени новатори и проправящи пътя си новатори.

- Швеция продължава да бъде водещият новатор на ЕС, следвана от Финландия, Дания и Белгия, като всички те са с доста над средните за ЕС резултати в областта на иновациите.

- Налице е тенденция за географска концентрация на определените въз основа на резултатите групи, като водещите и повечето силни новатори са разположени в Северна и Западна Европа, а по-голямата част от умерените и проправящите пътя си новатори са в Южна и Източна Европа.

- Резултатите на ЕС в областта на иновациите са се увеличили средно с 12,5 процентни пункта от 2014 г. насам. Най-голямо е увеличението в Гърция, Естония, Италия, Кипър и Литва.

- Пет държави членки са отбелязали ръст на резултатите от 25 или повече процентни пункта (Гърция, Естония, Италия, Кипър и Литва). Четири държави членки са подобрили резултатите си с между 15 и 25 процентни пункта (Белгия, Финландия, Хърватия и Швеция). Резултатите на осем държави членки са се подобрили с от 10 до 15 процентни пункта (Австрия, Германия, Испания, Латвия, Малта, Нидерландия, Полша и Чехия). Останалите 10 държави членки са повишили резултатите си с до десет процентни пункта.

- Сравнението на средните стойности за ЕС с тези на подбрани конкуренти в световен мащаб сочи, че най-новаторската държава е Южна Корея, чиито резултати надвишават показателя на ЕС за 2014 г. с 36 %, а този за 2021 г. — с 21 %. ЕС води пред Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия в тазгодишния Европейски сравнителен доклад за иновациите, но се нарежда след Канада, Австралия, САЩ и Япония.

- От 2014 г. насам резултатите от иновациите са се увеличили в 225 от общо 240-те региона. С времето се е наложила тенденция на сближаване на резултатите на регионите, като разликите помежду им намаляват.

- Най-новаторският регион в Европа е Стокхолм в Швеция, следван от финландската провинция Южна Финландия и от окръг Горна Бавария в Германия. На четвърто място се нарежда Ховедстаден в Дания, а на пето — Цюрих в Швейцария.

Изявления на членове на колегиума:

Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар, заяви: Европейските иновации, като например технологиите, залегнали в основата на новите ваксини срещу COVID-19, се оказаха от изключително важно значение за борбата с настоящата пандемия и за преодоляването ѝ. По-добрите резултати на ЕС в областта на иновациите са много позитивен сигнал. Инвестирането в иновации е инвестиране в способността ни да бъдем начело в технологичното развитие за постигане на устойчиви, цифрови и адаптивни икономика и общество.

Комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел посочи: Ангажиментът на Европа за иновации е виден от непрекъснатото подобрение на резултатите ѝ в тази област. Всички държави членки и региони на ЕС инвестират повече в иновации и различията в областта на иновациите в ЕС намаляват. Оказвайки подкрепа на иновационния капацитет на Европа, програма „Хоризонт Европа“ ще насърчава високите научни постижения и ще подпомага най-добрите изследователи и новатори, които да насочват системните промени, необходими за осигуряване на екологосъобразна, здрава и устойчива Европа.

Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите, заяви: Иновациите все по-често са един от решаващите фактори за насърчаване на развитието и сближаването сред европейските граждани. Макар в тези важни доклади да се откроява постигнатият в голяма част от Европа напредък, продължават да съществуват значителни различия в областта на иновациите, особено в случая на по-слабо развитите и периферните региони. Преодоляването на тези различия е от изключително важно значение за икономическото, социалното и териториалното сближаване. Кохезионните фондове ще продължат да насърчават интелигентни и ориентирани към местните условия стратегии за иновации.

Европейският сравнителен доклад за иновациите предоставя сравнителен анализ на резултатите от инвестициите в държавите от ЕС, в другите европейски държави и в съседните държави в региона. С него се прави оценка на силните и слабите страни на националните системи за иновации и се помага на държавите членки да установят в кои области трябва да предприемат действия. Първият Европейски сравнителен доклад за иновациите беше изготвен през 2001 г. Европейският сравнителен доклад за иновациите демонстрира ангажимента на ЕС и на неговите държави членки към научни изследвания и иновации, в чиято основа са високите научни постижения и които са конкурентоспособни, отворени и насочвани от таланта. Чрез него също така се оказва подкрепа за разработването на политики за насърчаване на иновациите в Европа и се предоставя информация на създателите на политики в бързо променящите се условия в световен мащаб. Нещо повече, научните изследвания и иновациите представляват съществена част от координирания отговор на ЕС на кризата с COVID-19, като същевременно подпомагат устойчивото и приобщаващо възстановяване. Измерването на резултатите от иновациите е ключов елемент за постигането на тази цел.

Както се посочва в доклада от 2020 г. за постиженията на ЕС в областта на науката, изследванията и иновациите, през последните десетилетия около две трети от икономическия растеж в Европа се дължи на иновациите. Научните изследвания и иновациите повишават устойчивостта на нашите производствени сектори, конкурентоспособността на нашите икономики и цифровата и екологичната трансформация на нашите общества. Те гарантират и подготвеността за бъдещето и са от решаващо значение за постигане на целите на Европейския зелен пакт и на „Цифровия компас“. „Хоризонт Европа“ — програмата на ЕС за научни изследвания и иновации за периода 2021—2027 г. с бюджет в размер на 95,5 милиарда евро, ще спомогне за ускоряване на екологичната и цифровата трансформация на Европа. За същия период по линия на политиката на сближаване ще бъдат инвестирани над 56,8 милиарда евро в капацитет за научни изследвания и иновации, в цифровизация и в умения в подкрепа на иновативната и екологосъобразна икономическа трансформация на европейските региони. Тези цели са заложени и в основата на актуализираната промишлена стратегия на ЕС, в която се предлагат нови мерки за укрепване на гъвкавостта на нашия единен пазар. В стратегията се предлагат и мерки за противодействие на зависимостите ни в ключови стратегически области, както и за ускоряване на екологичния и цифровия преход — всички те ще спомогнат за подобряване на резултатите на ЕС в областта на иновациите. Освен това с Европейското научноизследователско пространство (ЕНП) ще се създаде единен, неразкъсан от граници пазар за научни изследвания, иновации и технологии, в чиято основа са високите научни постижения, като същевременно се стимулира навлизането на пазара на постиженията на научните изследвания и иновациите в целия ЕС.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 8 гласа.

Свързани новини