Гърция е изправена пред екологично бедствие заради горските пожари. Над 100 хиляди хектара са опожарени през последните две седмици, с което горските пожари стават най-опустошителните от 2007 година, сочат данните на Европейската информационна система за горски пожари. 500 са пожарите в Италия, предаде БНР.
В северната част на Алжир продължава битката с огъня. Днес там е ден на траур за загиналите при горските пожари вчера. Шест са активните огнища западно от гръцката столица Атина. Снощи пет пожара са избухнали в Касандра и Ситония в Халкидики. Продължава борбата с пожарите в Пелопонес е Евбея. Областите Атика, Централна Гърция, Пелопонес са в 4-та ("оранжева") степен на пожароопасност. През нощта падна дъжд, а температурите се понижават, което даде лъч оптимизъм.
Кризата с климата вече започна, заяви премиерът Кириакос Мицотакис и се извини на гръцкия народ, като подчерта, че действията на властите поставят като приоритет спасяването на човешки животи, а жертви на огнената стихия няма: "За мен "извинението" е решението за действия. Не мисля, че имахме пасивна позиция, а действахме. Ето защо дръзко се самокритикуваме и научихме уроците си. Отговорността на лично ниво ще бъде потърсена в подходящия момент, но със сигурност не и докато водим битка".
Четири са вече жертвите на горските пожари в Италия. Още един човек загина тази нощ, докато огнеборците се опитват да потушат 500 огнища, 230 от тях в Сицилия. Антициклонът Луцифер преминава през страната предизвиквайки нов температурен рекорд за Европа от 48,8 градуса по Целзий в Сицилия вчера. На островът е обявено извънредно положение. Пожари продължават да бушуват и в Северен Алжир, който е в хватката на пламъците от понеделник. 69 са жертвите на огъня - 41 цивилни и 28 войници. Средиземноморието беше определено за гореща точка на климатичните промени с повишаващи се температури, все по-дълги сезони на горски пожари, сочи предварителна оценка на ООН, цитирана от Франс Прес.