Ниска безработица, стотици хиляди свободни места - годините на подем увеличиха трудовата заетост в Полша. Дори пандемията от коронавирус не прекрати това благоприятно развитие. Навсякъде в страната се търсят кадри.
Дългогодишният икономически разцвет в Полша преобърна нещата на трудовия пазар: държавата бе с един от най-високите проценти на безработни в Европа, но успя да го сведе до минимум - в момента е между три и четири процента. Пандемията почти не внесе промени в това отношение, макар че мнозина загубиха работата си покрай локдауна. „Явно обаче са успели някак да се справят, защото през юни отново имаше 300 000 незаети работни места“, посочва Ана Виха от полския Съюз на агенциите по труда.
„Полските работодатели не се страхуват и гледат с оптимизъм в бъдещето“, казва Виха. Нещо повече. „Навсякъде липсва работна ръка – в Познан, в Гданск, във Варшава, Краков и Вроцлав има двойно повече обяви за работа, отколкото през 2019 година. Най-много работна ръка се търси в големите градове.“
Статистиката не обхваща всички
Ако въпреки това няколкостотин хиляди души в Полша са безработни, то се дължи на недостатъчната им квалификация. А реалният брой дори може да е по-голям от официалния – помощите за безработни са ниски и мнозина изобщо не се регистрират. Който загуби работата си, получава подкрепа от семейството си, заминава за чужбина или някак се справя сам, поради което и остава извън статистиката.
Много по-показателна е квотата на хората с трудова заетост. В това отношение Полша дълго време бе на едно от по-задните места в Европа, докато сега е много по-напред – над две трети от работоспособните поляци имат работа.
Същевременно обаче се откроява проблем, за който експертите предупреждават отдавна: липсата на квалифицирана работна ръка, която в един момент би могла да възпре доброто развитие на икономиката. В резултат на масовата емиграция на млади хора след присъединяването към ЕС и ниската раждаемост Полша е на път да се превърне в една от най-бързо застаряващите нации в Европа, предупреждава един икономист.
Гастарбайтерите са от Украйна, но и от съвсем далечни страни
Подходящи кандидати за работа се намират основно в армията от стотици хиляди украински гастарбайтери, които обаче имат възможност да работят само временно – за не повече от 6 месеца в годината. „За да се запълни демографската празнина, имаме нужда от поне 100 000 души, които да пристигат в страната ни за година и то чак до 2050-та“, казва икономистката Соня Бухолц. „А това не е възможно нито в политически, нито в социален план. Затова трябва най-малкото да се опитаме да се възползваме от потенциала на наличните икономически мигранти, от които над половината сега си намират работа, която е далеч под възможностите им.“
„Работници, готови да работят на три смени, в Полша почти не се намират“, оплаква се на свой ред един швейцарски предприемач, чието предприятие произвежда кабели в Полша. Той е наел десет филипинки, а през това време посредническите фирми продължават да търсят нови кадри – включително в Непал и Бангладеш, пише „Нойе Цюрхер Цайтунг“.
Като цяло обаче полският трудов пазар наистина е в добро състояние, дори и след кризата с коронавируса, чиито последствия бяха смекчени с помощта на финансови инжекции за особено засегнатите фирми.