Отидете към основна версия

3 421 12

Атентатите в Кабул: кои са терористите от ИД-Х?

  • кабул-
  • атентат-
  • афганистан-
  • талибани-
  • ислямска държава-
  • война-
  • жертви-
  • сащ-
  • терористи-
  • ид-
  • даеш-
  • ислямисти

И защо наричат талибаните "предатели"?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Случи се онова, от което мнозина се опасяваха: по време на атентатите на летището в Кабул загинаха много хора. Междувременно отговорност за атаката пое терористичната организация „Ислямска държава“ (ИД-Х). Буквата Х в съкращението обозначава Хорасан - това е исторически регион в Централна Азия, който обхваща и Афганистан. Американски служители бяха заявили пред „Ню Йорк Таймс“ още преди атентата, че евентуално нападение би било стратегически удар на ИД както срещу САЩ, така и срещу талибаните, чието ръководство се опитва да покаже, че контролира ситуацията в страната.

Конфликтът между ИД и талибаните не е от вчера

Още когато американският президент Джо Байдън обяви, че прекратява акциите по евакуацията на 31 август, той назова като причина за решението си не талибаните, а ИД: „Всеки допълнителен ден, в който оставаме там, е ден, за който знаем, че ИД-Х ни взима на прицел и иска да атакува както американците и техните съюзници, така и невинни цивилни граждани“. Байдън уточни, че терористичната милиция на ИД-Х е „отявлен враг“ на войнствено-ислямистките талибани. Двете групировки действително водят помежду си кървави битки и то не от вчера. Разделят ги дълбоки идеологически различия. ИД следва салафисткото направление на исляма, докато талибаните са привърженици на консервативното течение „Деобанди“. ИД-Х се стреми да създаде халифат, простиращ се от Южна Азия до Централна Азия, докато талибаните - засега поне - се задоволяват със създаването на емирство само в Афганистан.

От ИД-Х обвиняват талибаните, че не тълкуват шериата достатъчно строго, поради което ги смятат за „предатели“ - особено след като талибаните сключиха споразумение за мир със САЩ. Терористите от ИД обявиха, че с това си действие талибаните са „предали целите на джихада“. Показателно е и това, че когато талибаните навлязоха в Кабул, те получиха поздравления от различни джихадистки групировки, но не и от ИД. Вместо това ислямистите обявиха, че смятат да продължат борбата си. По данни на ООН от 15 юли т.г. ИД в Афганистан – т.е. ИД-Х – може да разчита на 500 до 1500 бойци. Групировката явно е засилила позициите си в и около Кабул, където организира и най-много атентати. Групировката се надява да набира за своите цели талибани, които отхвърлят споразумението със САЩ. Освен това ИД си поставя за цел да привлича бойци от Сирия, Ирак и други конфликтни региони. Друг доклад на ООН от началото на юни твърди, че в Афганистан сега се намират между 8000 и 10 000 чуждестранни бойци.

Кървавата диря на ИД-Х

През тази година ИД-Х вече остави кървава диря след себе си: само през първите четири месеца на годната в Афганистан бяха извършени 77 нападения от бойци на ИД – три пъти повече, отколкото през същия период на миналата година. По време на една атака, която според САЩ е дело на ИД, бяха убити 85 души и ранени близо 300. Атаката беше извършена през май срещу едно училище, които се посещава предимно от шиитски момичета. Месец по-късно бойци на ИД нападнаха една международна неправителствена организация, разчистваща минни полета в северната провинция Баглан. Разстреляни бяха 10 души. Някои местни талибани, които подкрепяли работата на тази организация, прогонили нападателите от ИД. Този случай също е показателен за враждата между двете ислямистки групировки.

ИД-Х обърна своите оръжия срещу талибаните най-късно през 2017 година. По онова време бойците на ИД прогониха талибаните от планинската крепост Тора-Бора. В подземния лабиринт от тунели едно време там се криеше водачът на Ал Кайда Осама бин Ладен. ИД-Х възникна от пакистанската група ислямисти Техрик-е Талибан (ТТП), които бяха принудени да бягат от Пакистан, за да се спасят от преследване, преминавайки в съседен Афганистан. През октомври 2014 те се заклеха във вярност пред убития по-късно водач на ИД Багдади. През пролетта на 2015 ИД официално прие в своите редици терористите и обяви експанзията си към Централна Азия под името ИД-Х. По онова време ИД беше в апогея на своята власт в Сирия и Ирак и беше в състояние да подкрепя финансово и кадрово новото си разклонение в Афганистан. Тази помощ междувременно отпадна почти изцяло. Според експерти обаче, излязлото в нелегалност ръководство на ИД в Сирия и Ирак продължава да поддържа контакт с ИД-Х.

Автор: Матиас фон Хайн

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: