Отидете към основна версия

2 856 17

Салвадор купи първите си 400 биткойна

  • салвадор-
  • биткойн-
  • криптовалута

От днес криптовалутата става официално платежно средство в централноамериканската държава

Снимка: shutterstock

Правителството на Савадор е купило 200 биткойна в понеделник, ден преди страната официално да въведе криптовалутата като официално платежно средство. Това обяви президентът Наиб Букеле с публикация в Twitter. Във вторник са били купени още 200 и така страната вече има общо 400 монети, съобщава Bloomberg.

“Ел Салвадор току-що купи първите си 200 монети”, написа Букеле, цитиран от CoinDesk. “Нашите брокери ще купят още много с наближаването на крайния срок”, допълни държавният глава.

Към 8:30 ч. българско време най-голямата криптовалута по пазарна капитализация се разменя за 52 581,64 долара, което е ръст от над 1,5%. Поскъпване има и при другите водещи монети - рипълът прибавя над 3,3% до 1,37 долара.

Преди съобщението на Букеле в социалните мрежи, включително Twitter и Reddit, голям брой хора призоваваха за малки покупки на биткойн в подкрепа на плана на Ел Салвадор.

През юни Букеле обяви, че законът влиза в сила на 7 септември. Неговото правителство ще използва електронния портфейл Chivo, като за всеки жител на страната, изтеглил го, ще има предоставени 30 долара.

Правителството на Салвадор също така работи и по изграждането на инфраструктура в подкрепа на новия закон - включително със създаването на биткойн тръст за 150 млн. долара, който да улесни обмена между биткойни и долари в страната.

Някои промени обаче бяха въведени спрямо първоначалния проектозакон. В края на август президентът обяви, че използването на криптовалутата като законово платежно средство няма да е задължително.

“Ако някой иска да продължи да носи пари в брой, да не получи начален бонус, да не спечели клиенти с биткойни, да не разрасне бизнеса си и да плаща комисиони за парични преводи, то може да продължи да го прави”, писа тогава Букеле.

Законът ще е един от най-големите тестове за криптовалутата в нейната 12-годишна история. Както привържениците, така и критиците ще следят отблизо случващото се и дали ще има интерес към системата. Въпрос ще е и дали този вид плащане ще е от полза за финансовата система на бедната централноамериканска държава.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.

Свързани новини