Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън възнамерява да остане на поста си повече от 10 години и да „счупи“ рекорда на Маргарет Тачър, която ръководеше правителството на страната от 1979 до 1990 г., съобщава вестник The Times, като се позовава на източник от Даунинг стрийт, пише агенция "Фокус".
„Борис ще иска да продължи да работи още дълго време“, каза член на кабинета на Джонсън пред изданието, добавяйки, че настоящият лидер на правителството „иска да остане на поста по-дълго от Тачър“. За да направи това, Джонсън, който встъпи в длъжност през юли 2019 г., ще трябва да доведе Консервативната партия до победа на парламентарни избори поне още два пъти. Следващото гласуване на Острова ще се проведе през 2024 г. Тачър, която ръководеше партията на торите от 1975 г., служи 11 години и 208 дни като премиер - повече от всеки друг лидер на британско правителство от края на XIX век.
Според събеседниците на изданието Джонсън възнамерява да остане в паметта на бъдещите поколения като министър-председател, извършил значителни социални реформи и изравнявайки стандарта на живот между бедната северна и богата южна част на страната. В неотдавнашна реч той обеща, че на следващите избори избирателите ще искат да подкрепят „грандиозния проект“ на консерваторите, който „ще отнеме десет години, за да се осъществи“. Джонсън каза, че правителството му ще коригира „катастрофалните“ икономически грешки на своите предшественици през последните 40 години и ще се възползва от излизането на страната от Европейския съюз, за да сведе до минимум социалното разслоение и да насърчи икономическото развитие в северната част на Англия.
Борейки се за електората на традиционно намиращата се в опозиция Лейбъристка партия, която отчасти застана на страната на консерваторите на последните избори, торите приеха тази седмица законодателство за повишаване на социалноосигурителните данъци. Приходите ще отидат за реформиране на Националната здравна служба, както и на системата за социално подпомагане и грижи за болни и възрастни хора. Подкрепата за консервативното правителство обаче падна до най-ниското си ниво от 2019 г., според последното проучване на YouGov от тази седмица. Ако изборите бяха сега, консерваторите щяха да получат 33% от народния вот, а лейбъристите - 35%. Някои от избирателите на консерваторите бяха привлечени от дясната популистка партия Reform UK. Бившата партия Brexit, основана от Найджъл Фараж през 2018 г., няма депутати в британския парламент и се противопоставя на ограниченията срещу коронавирус.