Отидете към основна версия

1 845 13

Екстремни жеги, засушавания и наводнения: ситуацията с климата е драматична

  • климатични промени-
  • климат-
  • пожари-
  • наводнения-
  • жега

Поройните дъждове са зачестили с 30 процента, а засушаванията - с 40. Какво трябва да направят държавите, за да овладеят климатичните промени?

Снимка: Shutterstock

На 31 октомври ще започне тазгодишната Конференцията на ООН за климатичните промени. Натискът е голям. Необходимо е прилагането на по-радикални мерки, за да бъдат постигнати целите от Парижкото споразумение за климата. И то бързо. През 2015-а година световната общност се обедини почти единодушно около решението, че затоплянето на Земята трябва да ограничи до два градуса по Целзий в сравнение с нивата преди индустриализацията. В рамките на Парижкото споразумение бе набелязана целта от 1,5 градуса. Но подготвените до момента пакети от мерки не са достатъчни. И въпреки положените усилия, според прогнозите до края на века земната температура ще се увеличи с 2,7 градуса.

Глобалната температура се е увеличила с 1,7 градуса по Целзий

В контекста на причинените от промените в климата катастрофи по цял свят изглежда, че сме безпомощни пред продължителните засушавания и опустошителните наводнения. Но същевременно се откроява и следното: ако затоплянето на Земята се намали дори и с малко, това би могло да спаси милиони човешки животи. Големи площи могат да бъдат опазени от разруха. Много от застрашените видове могат да оцелеят. Последните данни на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC) сочат, че глобалната средна температура се е увеличила с 1,7 градуса в сравнение с времената преди индустриализацията. Като последствията вече са видими.

Нарастването на морското равнище е фатално

Морското равнище вече се е увеличило с 20 сантиметра, което може да не изглежда много. Но това увеличение кара хората по цял свят да напускат домовете си - например в Бангладеш. Там вече стотици хиляди трябваше да избягат от жилищата си заради наводненията. В бъдеще числата само ще растат. Затоплянето на земната температура с 1,5 градуса ще доведе до ръст в морското равнище с 48 см, а затопляне от два градуса - до увеличение с 56 см, отбелязва британският сайт Carbon Brief, който събира данни за развитието на климата по цял свят. Проучванията на сайта сочат, че увеличение на морското равнище дори само с осем сантиметра ще доведе дотам, че милиони хора ще изгубят родината си. По данни на IPCC нарастване с десет сантиметра ще засегне живота на около 10 милиона души.

И минималното затопляне води до увеличаване на дъждовете

Проливни дъждове е имало винаги, преди индустриалната революция на всеки десет години. Но по данни на IPCC напоследък поройните дъждове са зачестили с 30 процента. При затопляне на Земята с 1,5 градуса рискът от подобни екстремни събития ще се увеличи с 50 процента, а интензивността им ще нарасне покрай увеличаващата се влажност на въздуха с 10,5 процента. Ако земната температура се затопли с два градуса, екстремните дъждове ще се увеличат със 70 процента в сравнение с времената преди индустриалната революция. А влажността на въздуха ще се повиши с 14 процента.

За държава като Индия това би имало трайни последствия. Там наводненията и земетресенията през 2018-а и 2019-а година са отнели живота на над 700 души. А материалните щети се изчисляват на почти десет милиарда евро. От Carbon Brief са на мнението, че при затопляне на Земята с 1,5 градуса икономическите щети, причинени от порои и наводнения, ще са 3,5 пъти по-високи, а при затопляне с два градуса - пет пъти по-високи.

Все по-сериозни и по-продължителни засушавания

И докато някои световни региони страдат от покачването на морското равнище, от наводнения и порои, другаде преобладава сушата. Но и в този случай последствията са изключително тежки. Още през 2018-а година IPCC изчислява, че ако затоплянето на Земята се ограничи до 1,5 градуса, хората, застрашени от недостига на вода, ще са наполовина по-малко.

В последния си доклад IPCC заявява, че засушаванията, които преди индустриалната революция са настъпвали само веднъж на десетилетие, днес са с 40 процента по-вероятни. При затопляне на Земята с 1,5 градуса те ще настъпват двойно по-често, а при ръст от два градуса - 2,4 пъти по-често. От своя страна Carbon Brief пише, че средната продължителност на едно засушаване ще се увеличи с два месеца при затопляне с 1,5 градуса, при затопляне с два градуса - с четири месеца, а при затопляне с три - с цели десет месеца. През 2019-а година Световната програма по прехраната на ООН информира, че заради сушата в Централна Америка е пострадала реколтата на около 2,2 милиона души. През февруари тази година броят на потърпевшите достигна почти осем милиона, тъй като към природните явления се добавиха и последствията от пандемията.

Малки числа с голямо отражение

Към засушаванията се прибавят и екстремните горещини. А това са почти перфектни условия за възникването на огромни пожари, каквито имаше през последните години от Калифорния до Южна Европа, от Индонезия до Австралия. Изчисленията на IPCC гласят, че ограничаването на земното затопляне до 1,5 градуса ще намали броя на хората, застрашени от екстремни горещини, с около 420 милиона. Отражението на това привидно минимално затопляне върху нашия живот са огромни и въпреки това почти неосезаеми. Те биха могли да изострят политическото напрежение по непредсказуем начин. Това, което би могло да се каже с относителна сигурност, е, че в сферата на промените на климата дори и най-малките числа водят до драматични разлики.

Автор: Руби Ръсел

Поставете оценка:
Оценка 3 от 5 гласа.

Свързани новини