Европейската газова криза все още може да навреди на Русия, ако скокът на цените доведе до инфлация, допълнително повишаване на разходите за стоки от първа необходимост като храна или до намаляване на търсенето на гориво, което е ключов източник на държавни приходи, посочи в сряда президентът Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.
Европейски спот цени на природния газ се повишиха близо пет пъти от началото на годината, като глобалното търсене изпреварва предлагането, тъй като икономиките се възстановяват от кризата, предизвикана от коронавирусната пандемия. Това накара някои производители на електроенергия да преминат към въглищна енергия въпреки по-големите вредни емисии на въглероден диоксид.
"Това има определени последици и за нас", каза Путин пред висши държавни служители. "Ако има спад в търсенето, това би се отразило на нашите компании производители, включително и на "Газпром".
"Газпром" е крайъгълният камък на руската икономика, заедно с петролните производители, ръководени от държавния гигант "Роснефт", напомня Ройтерс.
Няма признаци, че търсенето и предлагането на европейския пазар на газ ще бъдат балансирани в краткосрочен план, отбеляза на същата среща с Путин вицепремиерът Александър Новак.
От своя страна Путин каза по време на срещата, че по-високите цени на газа също така могат да доведат до скок на цените на торовете, което от своя страна би добавило към вече по-високите разходи за храна. Инфлацията в Русия наскоро се ускори до 7,63%, което е нейното най-високо ниво от февруари 2016 г.
"Ние не се интересуваме от безкрайно повишаване на цените на енергията, включително и на газа“, каза Путин, който наскоро нареди да се предоставят още 420 милиона долара социални помощи на руските домакинства, за да се справят с покачващите се цени.
В сряда той също така нареди на правителството да предприеме мерки за защита на местните селскостопански производители, които трябва да помогнат за ограничаване на цените на храните.
Очаква се в петък Руската централна банка да повиши основния си лихвен процент за шести път тази година, тъй като инфлацията надхвърли съществено целевото ниво от 4 на сто.